Posiadanie broni strzeleckiej przez osoby fizyczne: prawo, polityka, praktyka

Po przełomie demokratycznym długo obowiązywała ustawa o broni i amunicji z 1961 r., nowa ustawa z 1999 r. weszła w życie w 2000 r. Obie ustawy pozwalały indywidualnym osobom na posiadanie broni, jeśli uzasadniały to „okoliczności". Istnienie takich okoliczności stwierdzał i stwierdza uznaniowo odpowiedni organ policji (milicji). Tradycyjnie wydawane są bez problemów pozwolenia na broń do celów łowieckich, lecz nie na broń do celów ochrony osobistej, sportowych lub kolekcjonerskich, z tym że każda komenda wojewódzka prowadzi własną politykę w tym zakresie. Restrykcyjna polityka wydawania pozwoleń wyróżnia Polskę spośród sąsiadujących krajów UE. 

Porady prawne

Uzasadnia się ją domniemaniem istnienia prostej zależności między ilością legalnie posiadanej przez obywateli broni a liczbą przestępstw. Faktycznie, wynika ona z głębszych uwarunkowań kulturowych i instytucjonalnych. Więcej na ten temat można przeczytać w nowym numerze ANALIZ BAS (Marcin Mróz) oraz Infos Nr 3(50)- Posiadanie broni strzeleckiej przez osoby fizyczne (Marcin Mróz).

Źródło: Biuro Analiz Sejmowych - www.bas.sejm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika