Posiadanie małej ilości narkotyku bez kary
Prokurator umorzy postępowanie, gdy zatrzymany posiadał bardzo niewielkie ilości narkotyku przeznaczonego ewidentnie na cele własnej konsumpcji.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Ustawodawca wprowadził do dokumentu nowy art. 62a, który pozwoli prokuraturze i sądom umorzyć postępowanie wobec sprawcy, który posiada „nieznaczne ilości” środków odurzających lub substancji psychotropowych. Będzie to możliwe nawet przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.
Sprawa karna zostanie umorzona, jeśli brak będzie dowodów wskazujących na przeznaczenie posiadanej „nieznacznej ilości” narkotyku na cele handlowe.
W projekcie zrezygnowano z bliższego definiowania pojęcia „nieznacznej ilości” środka odurzającego lub substancji psychotropowej. Ministerstwo przyznaje, że rozwiązanie takie może nastręczać pewne trudności w praktyce.
- Wskazówką dla organów stosujących prawo mogą tu być wewnętrzne wytyczne wskazujące stosowne wartości graniczne. Taka praktyka stosowana jest w wielu krajach europejskich – radzi resort.
Decydując o zastosowaniu przepisu prokurator weźmie pod uwagę również „okoliczności popełnienia czynu” oraz „stopień jego społecznej szkodliwości”.
Rozpatrując pierwszą przesłankę sąd rozważy, czy z narkotyku mogły skorzystać osoby trzecie.
- Przypadki posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych w szkole czy innych instytucjach edukacyjnych, placówkach oświatowych, jednostkach wojskowych, w czasie imprez sportowych, czy innych imprez masowych potencjalnie zawsze takie zagrożenie stwarzają – wyjaśnia resort. Dlatego w takich wypadkach stosowanie tego przepisu powinno być wyłączone.
Tym, co może decydować o przyjęciu, że stopień społecznej szkodliwości czynu uzasadnia skorzystanie z proponowanego przepisu będzie przede wszystkim rodzaj posiadanego narkotyku, tzn. jego szkodliwość.
W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że zasadność zastosowania art. 62a nastąpi np. w przypadku posiadania nieznacznej ilości cannabis (marihuany) w okolicznościach nie stwarzających zagrożenia dla dóbr prawnych osób trzecich.
- Umorzenie postępowania byłoby w myśl proponowanych przepisów fakultatywne i zależało od każdorazowej oceny prokuratora w konkretnej sprawie, a tym samym od spełnienia dodatkowych przesłanek, poza samą nieznaczną ilością – tłumaczą autorzy noweli.
Wprowadzenie do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii art. 62a ustawodawca argumentuje tym, że obecne regulacje – przewidujące karanie za posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków – nie zdały egzaminu.
Sprawy te angażują sporą ilość czasu, sił i środków policji, prokuratury oraz sądów. Ponadto nie przyczyniły się do zmniejszenia konsumpcji tych środków.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?