Powiadomienia ws. korekty JPK_VAT
Trwa analiza JPK_VAT złożonych za styczeń 2018 r. W elektronicznym narzędziu ANALIZATOR_JPK kompleksowo sprawdzono już 650 mln faktur z Jednolitych Plików Kontrolnych dla potrzeb VAT (JPK_VAT) za styczeń 2018 r. Podatnicy, u których pojawiły się niezgodności, otrzymają powiadomienia z Ministerstwa Finansów z prośbą o weryfikację przesłanych JPK_VAT.
Jakie problemy wykryto?
Analiza wykazała, jakie problemy najczęściej pojawiały się podczas składania przez przedsiębiorców JPK_VAT za styczeń 2018 r.
Chodzi o:
- uwzględnianie w JPK_VAT zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi podatnikami VAT,
- rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez podatników i ich kontrahentów,
- nieskładanie JPK_VAT przez podmioty, które mają taki obowiązek.
Będą e-mailowe powiadomienia dla podatników ws. korekty JPK_VAT
W najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono takie przypadki, otrzymajÄ… e-maile z adresu dppt.automat@mf.gov.pl (podpisane „Ministerstwo Finansów"). BÄ™dÄ… one zawierać proÅ›bÄ™ o sprawdzenie JPK_VAT, a w przypadku stwierdzenia bÅ‚Ä™dów – skorygowanie zÅ‚ożonej deklaracji VAT lub/i pliku JPK_VAT. Pytania i wÄ…tpliwoÅ›ci prosimy kierować bezpoÅ›rednio do swoich urzÄ™dów skarbowych.
E-maile nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, odnośników zewnętrznych (linków) ani załączników w formie plików.
Przedsiębiorcy, którzy nie zgłosili w urzędzie skarbowym lub nie podali w przesłanym JPK_VAT swojego adresu e-mail, otrzymają powiadomienia pisemne lub SMS.
Przypominamy, że aby otrzymywać od administracji skarbowej e-maile, które dają możliwość korekty JPK_VAT bez konsekwencji, należy wypełniać i aktualizować pole >Adres e-mail< w JPK_VAT.
Wstępna analiza JPK_VAT wykazała ponad 85 tys. podejrzanych faktur
94,5% przedsiÄ™biorców zÅ‚ożyÅ‚o w terminie JPK_VAT za styczeÅ„ 2018 r. SpoÅ›ród 650 mln faktur – 85 tys. bÄ™dzie wymagać szczegółowego sprawdzenia przez KrajowÄ… AdministracjÄ™ SkarbowÄ… (KAS). Część przedsiÄ™biorców otrzyma e-maile lub SMS z proÅ›bÄ… o weryfikacjÄ™ swoich rozliczeÅ„.
Zgodnie z terminem do 26 lutego br. 1 508 458 przedsiÄ™biorców zÅ‚ożyÅ‚o JPK_VAT. To aż 94,5% spoÅ›ród wszystkich podatników VAT. W sumie do KAS dotarÅ‚o 1 703 271 plików (do 26 lutego). Niewielka ich część stanowiÅ‚a korekty, bÅ‚Ä™dne dokumenty, a niektóre z firm – ze wzglÄ™du na dużą liczbÄ™ danych – przesyÅ‚aÅ‚y wiÄ™cej niż jeden plik.
- „Raz jeszcze dziÄ™kujÄ™ przedsiÄ™biorcom za to, że bardzo profesjonalnie podeszli do przekazywania JPK_VAT. Ten pierwszy bardzo ważny miesiÄ…c jest już za nami, ale przed nami oczywiÅ›cie kolejne miesiÄ…ce. Dlatego chcemy zrobić pierwsze podsumowanie, aby pokazać wszystkim przedsiÄ™biorcom, że ten nowy obowiÄ…zek nie jest sztukÄ… dla sztuki, ale przynosi bardzo wymierne efekty. Już dziÄ™ki wstÄ™pnej analizie wykryliÅ›my ponad 85 tys. faktur, które budzÄ… podejrzenie, że mogÄ… to być tzw. puste faktury. ZostaÅ‚y one wystawione przez ponad 36 tys. podmiotów, które z kolei mogÅ‚y narazić na straty nie tylko budżet, ale także swoich uczciwych kontrahentów. Kwota VAT na tych fakturach to prawie 105 mln zÅ‚" – powiedziaÅ‚a minister finansów prof. Teresa CzerwiÅ„ska. ZastrzegÅ‚a przy tym, że weryfikujÄ…ca te informacje Krajowa Administracja Skarbowa nie bÄ™dzie automatycznie zakÅ‚adać, że każda taka sytuacja to próba oszustwa, jednak wydaje siÄ™ bardzo prawdopodobne, że nielegalne rozliczenia miaÅ‚y miejsce.
KAS sprawdzi podejrzane faktury
- „Teraz nasze sÅ‚użby bÄ™dÄ… musiaÅ‚y ustalić, czy takie firmy byÅ‚y np. sÅ‚upami biorÄ…cymi udziaÅ‚ w karuzeli, czy wystawiÅ‚y faktury, których nastÄ™pnie Å›wiadomie nie zaksiÄ™gowaÅ‚y. Jednak być może doszÅ‚o tylko do pomyÅ‚ki, którÄ… firmy bÄ™dÄ… mogÅ‚y naprawić i zweryfikować swoje rozliczenie" – poinformowaÅ‚a minister CzerwiÅ„ska.
Przedsiębiorcy, u których wstępna analiza wykryła rozbieżności, otrzymają e-maile. Ci, którzy nie zgłosili w urzędzie skarbowym lub nie podali w przesłanym JPK_VAT swojego adresu e-mail, otrzymają powiadomienia pisemne lub SMS.
„W ten sposób poprosimy firmy o przeanalizowanie przekazanych nam danych. KorektÄ™ bÄ™dzie można zrobić bez konsekwencji. Natomiast wstÄ™pna i w zasadzie automatyczna analiza danych za styczeÅ„ to dopiero poczÄ…tek. Teraz informacje przekazane przez przedsiÄ™biorców wykorzystamy do bardziej szczegółowych analiz, które np. bÄ™dÄ… mogÅ‚y nas zaprowadzić do samego Å›rodka karuzeli podatkowych. Za kilka miesiÄ™cy, gdy wpÅ‚ynie do nas jeszcze wiÄ™kszy pakiet danych, bÄ™dzie możliwe jeszcze szybsze identyfikowanie prób oszustw" – zapewniÅ‚ zastÄ™pca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w MF Zbigniew WiliÅ„ski.
Możliwa rezygnacja z deklaracji VAT
Dane, które przesyÅ‚ajÄ… przedsiÄ™biorcy za poÅ›rednictwem JPK_VAT, sÄ… na tyle obszerne, że w Ministerstwie Finansów rozpoczęły siÄ™ prace, które majÄ… doprowadzić do likwidacji przekazywania deklaracji VAT. „Nie chcÄ™ tu stawiać krótkich terminów, ponieważ ze wzglÄ™du na m.in. konieczność zmian prawnych, a także kwestie technologiczne, nie wydarzy siÄ™ to na pewno za miesiÄ…c czy dwa. MyÅ›lÄ™ jednak, że odpowiedzialnie mogÄ™ stwierdzić, że nasze propozycje bÄ™dÄ… zakÅ‚adaÅ‚y rezygnacjÄ™ z deklaracji VAT wraz z poczÄ…tkiem 2019 roku" – powiedziaÅ‚a prof. Teresa CzerwiÅ„ska.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, wysyłają JPK_VAT do 25 dnia miesiąca (za miesiąc poprzedni). Termin przekazania pliku za luty 2018 r. mija 26 marca (ponieważ 25 marca przypada w niedzielę).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?