Praca w instytucjach UE

Rozpoczynają się prace nad zmianą procedur naboru na stanowiska urzędników służby publicznej.

Jeśli myślą Państwo o pracy dla Unii Europejskiej, przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego radzimy spróbować swoich sił, rozwiązując przykładowy test egzaminacyjny.

Testy takie dostępne są w nowej witrynie EPSO DeutschEnglishfrançais (Europejski Urząd Doboru Kadr), gdzie można też znaleźć uproszczony formularz zgłoszeniowy i pomoc online. Po raz pierwszy również ogłoszenia o konkursach opublikowano w 23 językach urzędowych UE.

Porady prawne

Nowa wersja portalu to pierwszy etap akcji usprawniania metod rekrutacji pracowników do instytucji UE. EPSO ma zamiar w przyszłości przyśpieszyć proces naboru i pozyskiwać kandydatów z wyższymi kwalifikacjami i większym doświadczeniem.

Co roku na stanowiska w instytucjach europejskich zgłaszają się dziesiątki tysięcy osób. Wśród nich są tłumacze (pisemni i ustni), prawnicy, sekretarki i administratorzy. Niestety, proces rekrutacji jest żmudny - rozpoczyna się serią testów i może trwać rok czy nawet dwa lata. Zniechęca to kandydatów i stawia instytucje UE w niekorzystnym świetle jako potencjalnych pracodawców.

„Zdajemy sobie sprawę, że konkurencja o najwybitniejszych i najlepszych pracowników jest ostra, dlatego zdecydowaliśmy się przyśpieszyć i uprościć procedury oraz położyć większy nacisk na przyciągnięcie i selekcję odpowiednich kandydatów" - wyjaśnia dyrektor EPSO David Bearfield.

Obecnie opracowywany jest nowy rodzaj testów egzaminacyjnych. Od 2010 roku kandydaci będą musieli wykazać się głównie kwalifikacjami zawodowymi i wiedzą specjalistyczną, natomiast umiejętność wyuczenia się na pamięć mnóstwa informacji ogólnych i liczb z historii UE zejdzie na dalszy plan. Konkursy będą też trwać krócej, od 5 do 9 miesięcy, i będą organizowane w cyklach rocznych.

Praca w instytucjach UE

Źródło: Komisja Europejska, http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika