Dłuższe uprawnienia aplikantów

Wydłużenie uprawnień dla aplikantek, które urodziły dziecko, przewidziano w nowelizacji Prawa o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych.

Co przewiduje ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych? 

Celem nowelizacji ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2018 r. poz. 1184, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2115, z późn. zm.) jest takie ukształtowanie przepisów, aby aplikanci adwokaccy i radcowscy, którzy po zakończeniu aplikacji nie mogą przystąpić do najbliższego egzaminu z przyczyn społecznie uzasadnionych, mogli zachować uprawnienia aplikanta przez okres dodatkowego roku.

Porady prawne

Nowelizacja przepisów przewiduje zachowanie statusu aplikanta przez dodatkowy rok w wypadku:

  • powikłań ciąży trwających co najmniej 30 dni w okresie ostatnich 6 miesięcy trwania aplikacji i w okresie od jej zakończenia do dnia zakończenia egzaminu; 
  • choroby powodującej niezdolność do pracy przez co najmniej 90 dni albo wymagającej hospitalizacji przez co najmniej 21 dni w okresie ostatnich 6 miesięcy trwania aplikacji lub w okresie od jej zakończenia do dnia zakończenia egzaminu; 
  • urodzenia dziecka w ostatnim roku aplikacji lub w okresie od jej zakończenia do dnia zakończenia egzaminu adwokackiego albo gdy termin porodu został ustalony na dzień przypadający nie później niż 3 miesiące od dnia zakończenia egzaminu.

Ustawa przyznaje więc aplikantom, którzy nie przystąpili do egzaminu w tym terminie, ze społecznie ważnych powodów, prawo do ubiegania się o możliwość zachowania przez dodatkowy okres jednego roku statusu aplikanta. Mogłoby to nastąpić po złożeniu przez aplikanta wniosku, przed upływem roku od daty zakończenia aplikacji, wraz z właściwą dokumentacją, odpowiednio do okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych w sytuacji, gdy z powodu powikłań związanych z przebiegiem ciąży lub ze względu na macierzyństwo albo długotrwałą chorobę nie będą w stanie przystąpić do egzaminu zawodowego w najbliższym terminie.

Ponadto, w razie podjęcia wskazanej uchwały, nowelizacja wydłuża do dwóch lat okres, w którym aplikanci już po zakończeniu aplikacji, mogą zastępować adwokatów lub radców prawnych przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, organami samorządowymi i innymi instytucjami, a także w razie podjęcia wskazanej uchwały, ustawa wydłuża do dwóch lat okres, po upływie którego następuje skreślenie z listy aplikantów adwokackich i listy aplikantów radcowskich.

Kiedy zmiany wchodzą w życie?

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika