Prawo prasowe po nowemu. Co ze sprostowaniem?

Sejm uchwalił przygotowaną przez Senat nowelizację prawa prasowego. Jedynym sposobem odpowiedzi na materiał pozostanie sprostowanie.

Projekt reguluje warunki, na jakich publikowane ma być sprostowanie. Powinno być ono nadesłane w terminie do 21 dni. Zmienia to zapisy przyjęte w Senacie, które przewidywały na jego dostarczenie czas o siedem dni krótszy.

Obowiązywać przestanie odwołanie do prawa pocztowego w kwestii przesyłania sprostowania. Do tej pory musiało być one przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ten monopol zniknie. Posłowie uznali to za krzywdzące dla osób z zagranicy, korzystających z innych, niż Poczta Polska operatorów pocztowych. Autorką obu poprawek jest Iwona Śledzińska - Katarasińska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Porady prawne

Zaakceptowane przez Sejm i Senat zmiany, ostatecznie likwidują również odpowiedź, jako formę odwoływania się do materiału prasowego. Poza tym, wyjaśniają, na jakich zasadach publikowane ma być odwołanie. Przede wszystkim ma odnosić się do faktów i być przy tym rzeczowe. Objętościowo nie powinno przekraczać połowy długości tekstu lub zajmować połowy czasu antenowego, materiału, do którego się odnosi. Musi być też zamieszczone w tym samym dziale i napisane tą samą czcionką, co publikacja, której dotyczy.

Nowelizacja reguluje kwestie związane ze sprostowaniem w internecie. Będzie musiało być one zamieszczane w terminie trzech dni roboczych od publikacji tekstu.

Uaktualnienie Prawa prasowego jest pokłosiem decyzji Trybunału Konstytucyjnego Konstytucyjnego z grudnia 2010 roku. Uznał on wtedy, że przepisy nie precyzują, jaką formę ma mieć odpowiedź, a jaką sprostowanie. Decyzja, które rozwiązanie wybrać, pozostawała po stronie redaktora naczelnego, co zdaniem Trybunału jest niekonstytucyjne. Obecne przepisy przestały obowiązywać 14 czerwca.

W głosowaniu, udział wzięło 444 posłów. Za nowelizacją głosowało 308 parlamentarzystów, żaden nie był przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.

Bartłomiej Siama


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika