Prawo spadkowe. Zyska daleka rodzina
Rząd chce umożliwić skorzystanie z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn dalekim krewnym i osobom niespokrewnionym ze spadkodawcą. Propozycje zmian w prawie to efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Chodzi o osoby, które do końca 2006 roku opiekowały się spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy. Jeśli spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 roku, już po zmianie przepisów, część podatników straciła prawo do ulgi - czytamy na stronach rządowych.
Do końca 2006 roku obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi spadkobiercy z tzw. trzeciej grupy spadkowej nie musieli płacić podatku od odziedziczonych dóbr i nieruchomości. Warunkiem było, by mieszkanie lub dom miały nie więcej, niż 110 m kwadratowych powierzchni, a umowa ze spadkodawcą - zawarta przed organem gminy - obowiązywała co najmniej dwa lata.
Z początkiem 2007 roku prawo się zmieniło. Z ulgi mieszkaniowej mogły korzystać osoby z trzeciej grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad spadkodawcą - na podstawie pisemnej umowy, z podpisem notarialnie poświadczonym - przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.
W efekcie ucierpieli podatnicy, którzy przed wejściem nowych przepisów zawarli umowę o opiekę nad spadkodawcą przed organem gminy, a spadkodawca zmarł już po wejściu w życie nowych przepisów. By odzyskać prawo do ulgi mieszkaniowej i zwrot podatku będą musieli złożyć odpowiednie wnioski do końca 2013 roku.
(ANA)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?