Prezydencja francuska i EKES o głównych problemach rolnictwa

Bezpieczeństwo importowanej żywności i dostosowanie wspólnej polityki rolnej (WPR), tzw. ocena funkcjonowania, to dwa z najważniejszych dla francuskiej prezydencji UE zagadnień z zakresu rolnictwa. 8 października 2008 r. w Paryżu członkowie Sekcji Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska Naturalnego (NAT) EKES-u omawiali obie te sprawy z francuskim ministrem rolnictwa Michelem Barnier.

Sekcja jednomyślnie przyjęła swoją opinię w sprawie bezpieczeństwa sanitarnego importowanych produktów żywnościowych pochodzenia zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego. Podkreślono, że UE posiada najbardziej zaawansowany system kontroli oraz najostrzejsze wymagania na świecie, co stawia unijnych producentów w trudniejszej sytuacji w porównaniu do producentów z innych obszarów.

Ostatecznym celem EKES-u jest podniesienie standardów z myślą o zdrowiu konsumentów na całym świecie, przy poszanowaniu ram stworzonych przez WTO i bez wprowadzania technicznych utrudnień w handlu. Kluczowym elementem takiego nowego systemu jest system monitorowania żywności „od pola do stołu". Kwestia ta powinna być tematem priorytetowym w negocjacjach dwustronnych, a także - w przypadku krajów najsłabiej rozwiniętych - w programach pomocy technicznej dotyczących tworzenia systemów monitorowania i wczesnego ostrzegania.

Rada poprosiła EKES o opinię w sprawie oceny funkcjonowania WPR, a celem francuskiej prezydencji jest osiągnięcie politycznego porozumienia w tej sprawie na listopadowym posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa. Odnosząc się do trudnych dyskusji pomiędzy członkami sekcji NAT na posiedzeniu w Paryżu, Michel Barnier, francuski przewodniczący Rady, zauważył, że zróżnicowane opinie członków odzwierciedlają różnice zdań pomiędzy rządami 27 państw członkowskich oraz na łonie Parlamentu Europejskiego.

Dyskusja skupiała się wokół następujących najważniejszych punktów:

  • Modulacja: O ile powinna wzrosnąć w okresie do 2013 r.? Czy dolny próg w przypadku odstępstw powinien zostać podwyższony i czy modulacja powinna być progresywna, tak by duzi beneficjanci płacili proporcjonalnie więcej niż mali?

  • Kwoty mleczne: Jak urzeczywistnić „miękkie lądowanie" w momencie wycofania kwot produkcyjnych w 2015 r. i jakie rozwiązania powinny towarzyszyć wycofaniu kwot na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania?

  • Płatności oddzielone od wielkości produkcji: Czy ich wysokość powinna być w większym stopniu wyrównana?

  • Odłogowanie: Czy powinno zostać utrzymane jako instrument stosowany, gdy wymaga tego rynek, czy też powinno zostać całkowicie zniesione?

  • Zasada współzależności:, Co trzeba zrobić, aby stała się ona prostsza i ważniejsza dla rolników?


Źródło: www.eesc.europa.eu, z PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika