e-prawnik.pl Porady prawne

Prezydent podpisał ustawę ograniczającą niekontrolowany wywóz leków

22.5.2015

Niekontrolowany wywóz leków z Polski, który powoduje braki w aptekach preparatów poszukiwanych przez pacjentów, zostanie ograniczony. Stanie się tak dzięki podpisanej przez prezydenta nowelizacji prawa farmaceutycznego. Pacjenci będą mieli lepszy dostęp do leków.

Ustawa pozwoli ministrowi zdrowia publikować raz na dwa miesiące listę produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których mogłoby brakować w polskich aptekach.

Hurtownie farmaceutyczne będą miały obowiązek informowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego o zamiarze wywozu i zbycia wyrobów znajdujących się na ministerialnej liście. Jednocześnie GIF uzyska możliwość zablokowania takiej transakcji.

Aby zapewnić równy dostęp aptek i hurtowni do leków i wyrobów refundowanych, ustawa wprowadza transparenty proces składania zamówień przez apteki i hurtownie farmaceutyczne u producentów tych leków. Zamówienia takie będą składane tylko w formie pisemnej lub elektronicznej.

Jeżeli producent odmówi realizacji złożonego zamówienia, będzie musiał tego dokonać również w formie pisemnej lub elektronicznej. Dodatkowo, odmowa realizacji zamówienia dotyczącego produktów znajdujących się na ministerialnej liście, tj. produktów o zagrożonej dostępności dla polskich pacjentów, będzie wymagała uzasadnienia, a informacja o niej trafi też do GIF.

Źródło: prezydent.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ