Przymus bezpośredni na nowych zasadach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt założeń do nowelizacji ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Przygotowane propozycje zawierają rozwiązania, które mają na celu m.in. ujednolicenie przepisów w taki sposób, aby służby, które wykonują podobne zadania miały możliwość użycia podobnych środków przymusu bezpośredniego.

Resort tłumaczy, że w projekcie znalazł się zakaz używania broni palnej przez pododdziały zwarte. Aktualnie w dyspozycji pododdziałów pozostają środki przymusu bezpośredniego, które pozwalają opanować ewentualną sytuację kryzysową bez użycia broni palnej. Użycie broni będzie dopuszczalne w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Porady prawne

W odświeżanych przepisach określono też sposób postępowania przed użyciem broni palnej. Tak, jak do tej pory będzie obowiązywał strzał ostrzegawczy. Zawsze przed użyciem broni będzie obowiązek wcześniejszego okrzyku identyfikującego formację np. POLICJA.

W przypadku, gdy osoba nie podporządkuje się wcześniejszemu wezwaniu funkcjonariusza, zostanie ostrzeżona o oddaniu strzału ostrzegawczego - STÓJ BO STRZELAM. W razie zignorowania również tego ostrzeżenia, strzał ostrzegawczy zostanie oddany w bezpiecznym kierunku. Od powyższej procedury będzie można odstąpić, w sytuacji gdy jej zastosowanie będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia funkcjonariuszy lub innych osób.

Projekt zakłada także m.in., że nie wolno używać środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej, w postaci technik obezwładniających, wobec kobiet o widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub ograniczoną sprawność ruchową. Wobec wyżej wymienionych osób będzie można użyć innych środków przymusu bezpośredniego w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia uprawnionego bądź innej osoby. Jednak zawsze przy ich wyborze trzeba uwzględnić stan osoby, wobec której mają zostać użyte.

Wobec kobiet o widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub ograniczoną sprawność ruchową nie będzie można również użyć broni palnej. Wyjątkiem będzie tylko sytuacja, w której konieczne będzie odparcie bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie funkcjonariusza lub innej osoby.

Propozycje zakładają również, że Biuro Ochrony Rządu oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie będą mogły używać, tak jak do tej pory, jako środków przymusu bezpośredniego kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Natomiast z tzw. paralizatorów mogłyby korzystać m.in. ABW, BOR, Straż Ochrony Kolei, Straż Leśna. W proponowanym projekcie ABW oraz CBA, mogłyby wykorzystywać m.in. (do tej pory tego nie miały) psy służbowe jako środki przymusu bezpośredniego.

(DM), msw.gov.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej 2014-09-20 13:36:00

    Ja podobnie dopiero o istnieniu SB dowiedziałem po upadku PRL.Wtedy byłem człowiekiem wolnym.Popieram ten wpis.

  • Janusz Bartkiewic 2014-09-18 12:49:16

    Prawica wciąz twierdzi, że w PRL obywatel był ciągle inwigilowany i zagrozony przez MO i SB. Teraz zamiast tych jedynych w PRL służb mamy Policję, CBA, ABW, SKW, SWW, Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, Inspektorat Kontroli Finansowej MF, Służbę Celną, Straż Leśną, Straż Miejską (i jeszcze kilka innych), które mają wszelkie uprawnienia policyjne, w tym operacyjne( poza strażą miejską), a więc prawo do uzycia przymusu fizycznego, użycia broni palnej,do inwigilacji (podsłuchy, obserwacją, kontrola osobista i pomieszczeń) a także prawo do ograniczenia wolności (kajdanki, zatrzymania). Wszystkie te słuzby (każda z osobna) zaglądają nam do mieszkań, samochodów, portfeli, kontrolują, co robimy na ulicach, w lokalach użyteczności publicznej (w urzędach, szpitalach i przybytkach kultury, kawiarniach, stadionach, w parkach itp.), a niedługo zaczną nam zaglądać do naszych umysłów. Wyć się zachciewa. To ja już wole czasy, kiedy czułem się naprawdę wolny, a tak czułem się w PRL, bo MO mną się nie interesowała, a o istnieniu SB przez wiele lat nawet nie miałem pojęcia.

  • czarnyhs 2014-09-17 20:47:36

    mówiąc krótko - Państwo POlicyjne!!!!!!

  • szmatek64 2014-09-17 16:32:45

    Czym różni się dawna Milicja od obecnej Policji???Podejrzewam iż tym że obecna może więcej i nasuwa się pytanie czy władza tak boi się gniewu LUDU,że takie uprawnienia daje???ps.proszę tego nie tłumaczyć rosnącą przestępczością!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika