Przyznawanie środków na naukę. Weszło w życie nowe prawo

25 maja weszła w życie nowelizacja ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają usprawnić procedury i zasady przyznawania środków na naukę - informuje Sejm.

Zgodnie z nowelizacją prawa środki finansowe będą rozdzielane na podstawie algorytmów opartych o dane liczbowe, a nie na podstawie opinii ekspertów. Przy podziale środków pod uwagę brane będą m.in.: poziom prac naukowych w danej jednostce, użyteczność uzyskanych wyników oraz ich znaczenie dla rozwoju nauki i innowacyjności gospodarki. Wysokość dotacji na budowę dużej infrastruktury badawczej zostanie uzależniona od programu badań naukowych i wpisania na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej (PMDIB).

Porady prawne

Według nowych przepisów w ramach działalności upowszechniającej naukę dofinansowywane będzie m.in. promowanie rozwiązań innowacyjnych, wykorzystujących wyniki badań naukowych na targach, wystawach i ekspozycjach w kraju i za granicą. Biblioteki naukowe będą mogły pozyskać środki np. na utrzymanie unikalnych zbiorów bibliotecznych.

Z kolei w wykazie przygotowanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego znajdą się najważniejsze dla polskiej nauki obiekty i urządzenia badawcze. Wnioski o zamieszczenie w nim będą mogły składać jednostki i konsorcja naukowe, uczelnie, centra naukowo-przemysłowe oraz centra naukowe uczelni i Polskiej Akademii Nauk.

Pełniejsze dane o finansowaniu nauki zostaną włączone do systemu informatycznego POL-on. W ramach niego powstanie System Informacji o Nauce zawierający m.in. informacje o osiągnięciach badawczych jednostek naukowych, publikacjach czy patentach. System ma m.in. ułatwić nawiązywanie współpracy naukowej.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika