Rezolucja w sprawie sytuacji więźniów palestyńskich w więzieniach w Izraelu
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której z zadowoleniem przyjmuje niedawną decyzję rządu izraelskiego o uwolnieniu 198 więźniów palestyńskich. Decyzja ta, w opinii posłów, stanowi pozytywny krok w kierunku wzmocnienia Autonomii Palestyńskiej i przywrócenia klimatu wzajemnego zaufania.
Jak czytamy w rezolucji, uwolnienie znacznej liczby palestyńskich więźniów, a także niezwłoczne uwolnienie uwięzionych członków Palestyńskiej Rady Legislacyjnej, w tym Marwana Barghoutiego, mogłoby stać się krokiem w kierunku wytworzenia klimatu wzajemnego zaufania, które jest konieczne, by poczynić znaczne postępy w negocjacjach pokojowych. W izraelskich więzieniach i aresztach jest przetrzymywanych ponad 11 tys. Palestyńczyków, w tym setki kobiet i dzieci. Większość z nich została zatrzymana na okupowanych terytoriach palestyńskich.
Parlament wzywa Izrael i Hamas do podjęcia kroków w celu natychmiastowego uwolnienia izraelskiego kaprala Gilada Shalita, porwanego 25 czerwca 2006 roku i od tego czasu przetrzymywanego w niewoli przez Hamas.
Posłowie wzywają Izrael do zagwarantowania przestrzegania minimalnych standardów w zakresie przetrzymywania, zapewnienia procesu wszystkim zatrzymanym, położenia kresu wykorzystaniu „aresztu administracyjnego" oraz zastosowania właściwych środków w odniesieniu do nieletnich oraz odwiedzin więźniów, przy pełnym poszanowaniu norm międzynarodowych.
Władze palestyńskie powinny podjąć starania, by zapobiec jakimkolwiek aktom przemocy lub aktom terrorystycznym, zwłaszcza dokonywanym przez byłych więźniów, a w szczególności dzieci. Dzieci palestyńskie od 16 roku życia uznawane są przez Izrael za dorosłych na podstawie izraelskich przepisów wojskowych obowiązujących na okupowanych terytoriach palestyńskich i często są one przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?