Rozmowy wicepremiera Pawlaka z przedstawicielami Chicagowskiej Giełdy Towarowej
Możliwości współpracy Chicagowskiej Giełdy Towarowej (CME Group) z podobnymi instytucjami w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej - to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Robertem Ray'em, dyrektorem zarządzającym ds. Międzynarodowej Sprzedaży CME Group. Spotkanie odbyło się 23 lipca br. w Warszawie.
Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że Polska jest krajem o stabilnej gospodarce, opartej na zasadach wolnego rynku, co jest niezbędnym warunkiem funkcjonowania giełd towarowych, realizujących kontrakty terminowe. - W Europie transakcje terminowe nie są w pełni ukształtowane, a Polska ma szczególne warunki, aby je rozwijać - powiedział wiceszef rządu.
Minister gospodarki zachęcał przedstawicieli CME Group do podjęcia współpracy z Warszawską Giełdą Towarową. - Instytucja ta wykorzystuje nowoczesną infrastrukturę informatyczną do prowadzenia transakcji zarówno na rynku towarów, jak i na rynku kontraktów terminowych - podkreślił wicepremier Pawlak.
Przedstawiciele CME Group wymienili z kolei atuty chicagowskiej giełdy. Zapewnili o wysokiej innowacyjności stosowanych rozwiązań systemowych, zapewniających szybkość i efektywność realizacji transakcji oraz ich niskie koszty. - CME Group jako jedyna oferuje klientom z USA, Europy, Azji, Ameryki Płd. dostęp do głównych rodzajów aktywów z platformy handlowej Globex, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - wyjaśnił dyrektor Robert Ray.
***
Warszawska Giełda Towarowa powstała w 1995 r. Początkowo przeprowadzano na niej wyłącznie transakcje gotówkowe. Obecnie WGT rozszerzyła swoją ofertę na trzy sektory: walutowy, krótkoterminowych stóp procentowych i towarowy.
CME Group powstała w 2007 r. z połączenia dwóch chicagowskich giełd: towarowej (Mercantile Exchange - CME) oraz giełdy finansowej (Chicago Board of Trade - CBOT). Oferuje różnorodne możliwości handlu aktywami.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?