Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia ws. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko

Zmiany przyśpieszą procesy inwestycyjne w najbliższych latach

Nowe przepisy, przyjęte 8 sierpnia 2023 r. przez Radę Ministrów, zmniejszą obciążenia i usprawnią proces inwestycyjny dotyczący systemów fotowoltaicznych. Łatwiej będzie także budować garaże czy małe parkingi.

Porady prawne

Najważniejsze rozwiązania to m.in. zredukowanie obciążeń prawno-administracyjnych związanych z procesem inwestycyjnym, który dotyczy zabudowy systemami fotowoltaicznymi. Doprecyzowany zostanie sposób ustalania powierzchni zabudowy, której wartość decyduje o zaliczeniu systemów fotowoltaicznych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Co więcej, zniesione zostanie wymaganie dotyczące uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, które prowadzone jest na małą skalę i pozostają bez wpływu na środowisko. Podwyższenie progów, tj. wartości powierzchni zabudowy dla przedsięwzięć fotowoltaicznych, które realizowane są na obszarach, gdzie nie występują tereny cenne przyrodniczo, ułatwi i przyspieszy ich realizację.

Ponadto, wprowadzone zostaną ułatwienia dotyczące budowy garaży oraz małych parkingów. Obecne przepisy inwestycyjne dotyczące budowy garaży czy parkingów o niewielkiej powierzchni są bardziej rygorystyczne niż dla zabudowy magazynowej czy zakładu przemysłowego. Nowe rozwiązanie przewiduje zrównanie tej sytuacji i podwyższenie progów, tj. wartości powierzchni użytkowej dla inwestycji związanych z budową garaży czy parkingów do poziomu, który jest przewidziany dla zabudowy magazynowej lub przemysłowej.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika