Rząd chce zmienić prawo pracy. Skutki dotkną wszystkich

Umożliwienie firmom ubiegania się o dopłaty z budżetu państwa do funduszu płac przewiduje projekt ustawy przygotowywany przez rząd.

Rząd pracuje nad nowym projektem ustawy, który miałby wprowadzać rozwiązania, także finansowe, mające na celu utrzymanie miejsc pracy. Projekt roboczo nazywany jest ustawą o wpieraniu utrzymania miejsc pracy w przedsiębiorstwach.

Zgodnie z projektem, przedsiębiorstwa mogłyby liczyć na dopłatę do funduszu płac z budżetu państwa, po to by mimo kryzysu nie zwalniały pracowników.

Celem ustawy byłoby angażowanie się budżetu państwa finansowo w przypadku firm, które udokumentują i uprawdopodobnią, że przedsiębiorstwo ma możliwość przetrwać turbulencje ekonomiczne i utrzymać miejsca pracy - wtedy mogłoby liczyć na dopłatę do funduszu płac, tak, aby nie zwalniało pracownika, ratując się przed trudną sytuacją, a utrzymało go przez jakiś czas.

Politycy PO przekonują, że byłoby to rozwiązanie korzystne zarówno dla przedsiębiorstw jak i budżetu państwa, bo - jak mówią - pozwoliłoby uniknąć kosztów ponoszonych m.in. w sytuacji, gdy dochodzi do zwolnień grupowych np. na świadczenia dla bezrobotnych.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w Kodeksie pracy, które zmierzają w kierunku zwiększenia elastyczności stosunku pracy. W projekcie zapisano m.in. wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (dziś maks. 4 miesiące), oraz zmianę definicji prawnej tzw. doby pracowniczej.

Obserwuj nas na:

Tagi:  rząd, kodeks pracy,

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

@

28.2.2013 11:52:25

Re: Rząd chce zmienić prawo pracy. Skutki dotkną wszystkich

Marzy im się nadzór nad sektorem prywatnym i dotowanie według uznania czy skali łapówki dla urzędasa decydenta.NIEDOCZEKANIE!!!Wara od cudzej kieszeni.Dobra wola rządu to proste rozwiązanie obniżenie ZUS,obniżenie podatku dochodowego,obniżenie drakońskiego VAT,obniżenie i zaniechanie podatku lokalnego od małych firm,bo to największy skandal dowolnie przez gminy interpretowany,bo celowo takie prawo stworzono ,które dotyczy jednakowo koncernu jak i maleńkiej jednoosobowej firmy co jest zupełnym skandalem ,bo gminy jak chcą tak stosują prawo gnębiąc maluczkich do woli i przejmując im własność w 2 etapie za to że nie wyrobili na drakoński podatek lokalny w czasie zawieszenia działalności czy choroby.Dopłaty rządowe kończą się zawsze korupcją.Wraca feudalizm.

jajec

27.2.2013 20:47:18

Re: Rząd chce zmienić prawo pracy. Skutki dotkną wszystkich

Za te plany,zwłaszcza dot.doby pracowniczej ,rząd roboczo powinien dostać PO ryju!

Richie

27.2.2013 18:19:1

Re: Rząd chce zmienić prawo pracy. Skutki dotkną wszystkich

Żenada i cyrk polityczny. Aż ciśnie się na usta pytanie ile trzeba będzie dać (czytaj - w łapę), żeby dostać to tzw. dofinansowanie na ratowanie miejsc pracy. A wydłużenie okresu rozliczeniowego, to już rychły powrót do niewolnictwa. I tak historia zatoczyła koło. Żeby sprawa była jasna. Jestem emerytem i z finansowego punktu widzenia powinno to być mi obojętne, ale nie jest, bo od takich głupich pomysłów już niedaleko do czasów bierutowsko-gomółkowskich, których nikt z nas by nie chciał.

dorken

27.2.2013 17:52:56

Re: Rząd chce zmienić prawo pracy. Skutki dotkną wszystkich

Pan Janosik Donald zwany premierem już nie chce drugiej Irlandii?Ale się odmieniło,coraz to lepiej.Jeden budować chchciał Japonię drugi Irlandię tylko cosik wam panowie majstrowie jakby konceptu czy też materiału brakło. A sprzedajcie w cholerę resztki jakiemuś inwestorowi z "Katarem" tylko proszę uprzejmie natychmiast po transakcji spakujcie manele i wyjedzcie w diabły na jakiś madagaskar lub do innego bantustanu,tylko nie wracajcie więcej !!!,może znajdziecie inny ludek do ogłupiania (pardon)-uzdrawiania. Nie dlubać nic w prawie pracy i tak dostajemy w doopsko od nieuczciwych pracodawców!,zacznijcie od siebie robić oszczędności.Ale tego nigdy nie zrobicie.

Tadeusz

27.2.2013 15:25:30

Re: Rząd chce zmienić prawo pracy. Skutki dotkną wszystkich

Czyli kolejne pieniądze podatników dla swoich, wg uznania urzędasów, pod ładnym (jak zwykle) pretekstem dadzą kolejne zwycięstwo papierowe w stosach sprawozdań. Liberalizm jest to forma wczesnego socjalizmu, czyli zbrodniczej piramidy finansowej na koszt naiwnego ludu. Kapitalizm to promowanie małych i średnich firm w dużj liczbie oraz proste i krótkie prawo skupiajace się na zapewnieniu (mniejwięcej) równych szans mimo zakusów mafii w rodzaju generałów ze służb bezpieczeństwa i ich pociotków czy polityków-słupów obcych interesów. Polityka to roztropna troska o dobro wspólne a nie upadlanie mas ludzi kolejnymi wyniszczeniami pod pretekstem kolejnych rajów na ziemi na kredyt.

Jakub

27.2.2013 8:56:37

Re: Rząd chce zmienić prawo pracy. Skutki dotkną wszystkich

Czyli wracamy do czasów gospodarki planowanej. Nieźle.

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY