Rząd ma pomysł na krótsze kolejki w szpitalach

Lekarze będą mogli wyrabiać specjalne certyfikaty umiejętności. Według resortu zdrowia skróci to czas oczekiwania na badania i zabiegi lekarskie.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło założenia do projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zmiany dotyczą uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny.

Resort podkreśla , że w ostatnich latach obserwujemy w naszym kraju brak wystarczającej liczby kadry medycznej. Według rządu zjawisko to pogłębiło się po przystąpieniu do Unii Europejskiej z racji otwarcia dla polskich profesjonalistów „wspólnego rynku” pracy.

Niedobór specjalistów jest także wynikiem wejścia w życie przepisów dotyczących ograniczenia czasu pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo.

Ministerstwo przedstawiło plan, którego celem jest zwiększenie dostępności do usług medycznych – dotychczas udzielanych głównie przez lekarzy specjalistów – i zmniejszenie kolejek oczekujących na zabiegi.

- Ustawa stworzy podstawy prawne do wprowadzenia systemowych rozwiązań pozwalających na uzyskiwanie przez lekarzy świadectw potwierdzających posiadanie przez nich umiejętności – czytamy w założeniach.

Świadectwa umiejętności lekarze będą mogli zdobywać znacznie szybciej niż specjalizację. Czas trwania szkolenia będzie wynosił, w zależności od rodzaju umiejętności, od pół roku do dwóch lat. Edukacja będzie przebiegała w oparciu o zatwierdzany przez ministra zdrowia program.

- W związku ze skróceniem okresu szkolenia lekarzy, do systemu opieki zdrowotnej zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym trafi większa liczba wysoko wykwalifikowanej kadry lekarskiej – twierdzi resort.

Lekarze z określonym świadectwem umiejętności będą mogli wykonywać część świadczeń zdrowotnych wykonywanych dotychczas jedynie przez lekarzy specjalistów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: