Rząd pracuje nad drugą turą deregulacji

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. To drugi etap deregulacji.

Ta faza uwalniania niektórych zawodów od ograniczeń związanych z dostępem do nich ma objąć grupy zawodowe do deregulacji, głównie z branż będących obecnie pod kontrolą resortów finansów oraz transportu i budownictwa. Chodzi w sumie o ok. 100 kolejnych zawodów - m.in. maklerów giełdowych i doradców podatkowych.

Deregulacja ma w opinii rządu zmniejszyć bezrobocie. W uzasadnieniu do projektu cztamy bowiem: Warto przy tym nadmienić, że regulacja dostępu do zawodów, dotychczas pomijana w literaturze z zakresu ekonomii pracy, zaczyna być postrzegana jako jedno z istotnych zjawisk ograniczających zatrudnienie. Ograniczenie skali regulacji dostępu do wykonywania zawodów stało się też jednym z priorytetów pakietów antykryzysowych implementowanych w krajach Unii Europejskiej.

Porady prawne

Przykładowo reforma tego typu stanowiła istotny element liberalizacji włoskiego rynku pracy, wprowadzanej na mocy przegłosowanego w marcu tego roku pakietu antykryzysowego premiera Mario Montiego. Także w przypadku Hiszpanii reforma deregulacyjna była zalecanym przez organizacje międzynarodowe komponentem szerszych reform strukturalnych rynku pracy.

W efekcie podjętych działań deregulacyjnych hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Konkurencyjności przygotowało projekt ustawy, który przewiduje m.in. ograniczenie liczby izb (organizacji) zawodowych do 15 profesji, poszerzenie uprawnień dla techników (którzy mają zyskać dostęp do czynności dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla inżynierów) i ułatwienie dostępu do zawodu architekta. Również w zmagającej się z problemami gospodarczymi Grecji projektem deregulacji objęto 136 zawodów.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • www.ostrzeszow.or 2015-06-18 14:33:59

    O całe lata za późno wprowadza sie deregulacje zawodów. Lepiej późno niż w cale. Zobaczymy co z tego wyniknie , myślę że sporo dobrego. Zastanawia mnie jedno dlaczego to co powinno być szybko i sprawnie wprowadzane z życie przez naszych rządzących tak się ślimaczy. Ujawniać hamulcowych tych przedsięwzięć (posłów, lobbystów i.t.p) Społeczeństwo powinno wiedzieć kto podkłada im nogę na drodze do gospodarki wolnej (wolnorynkowej) Ludzie ze średnim wykształceniem, posiadający lata doświadczeń , wiele kursów pozbawieni zostali parę lat temu możliwości wykonywania wielu zawodów n.p pośrednictwo w obrocie nieruchomościami czy zarządzaniem nimi. Wymóg wyższego wykształcenia dla wielu zawodów to jedna wielka porażka . Wykształcenie nie powinno rozstrzygać o wszystkim. Dziś wiedzę można zdobywać poza uczelniami na które starci nie mają czasu jak i pieniędzy. Jakie ma się doświadczenie , wiedzę niech rozstrzyga rynek .

  • zula 2015-06-18 12:19:04

    Czas najwyższy, aby w trzeciej turze deregulacji znalazły się zawody medyczne. Na chwilę obecną tylko lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, famaceuci i weterynarze posiadają uprawnienia do wykonywania zawodu, natomiast cała rzesza średniego personelu medycznego (technicy medyczni) jest ubezwłasnowolniona pomimo posiadania dyplomu uprawniającego do wykonywania zawodu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika