Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

Rada Ministrów przyjęła rozwiązania, które pozwolą odbierać młodym kierowcom prawo jazdy za trzy wykroczenia. Zgodnie z uchwalonymi przepisami wszyscy kierowcy wymienią krajowe prawa jazdy na dokumenty zgodnie z nowym wzorem unijnym.

Rząd przyjął projekt ustawy o kierujących pojazdami. Według dokumentu wszyscy kierowcy, którzy wyrobią pierwsze prawo jazdy na samochody osobowe (kategoria B) będą poddani dwuletniemu nadzorowi.

Gdy w tym czasie popełnią dwa wykroczenia, to zostaną skierowani na kurs reedukacyjny. Za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym narażą się na stratę prawa jazdy. Projekt ustawy przewiduje, że na kurs reedukacyjny trafią również kierowcy, którzy uzyskają 24 punkty karne. Obecnie muszą oni przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Jeśli w ciągu 5 lat od wydania skierowania na taki kurs ponownie przekroczą 24 punkty, to stracą prawo jazdy. Szerzej o tych przepisach pisaliśmy w artykule "Młodzi kierowcy będą nadzorowani".

Według noweli do 2033 roku wszyscy kierowcy będą musieli wymienić krajowe prawa jazdy na dokumenty wydane zgodnie z nowym wzorem unijnym. Większość z nich (kat. AM, A1, A2, A,B1, B, B+E) będzie ważna przez 15 lat. Pozostałe stracą ważność po 5 latach albo wraz z upływem terminu wskazanego w badaniach lekarskich czy psychologicznych.

Dokument wprowadza ponadto nową kategorię prawa jazdy AM - na motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe, np. quady.  Będą je mogły uzyskać osoby od 14 roku życia. Powstanie także prawo jazdy typu A2 - na motocykle o mocy nie przekraczającej 35 kW.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Tomi

26.2.2011 9:15:2

Re: Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

Ja mam kat. A,B i są one bezterminowe wiec wazność prawka mnie nie interesuje bo prawo nigdy nie działa wstecz.

matti

17.11.2010 19:27:7

Re: Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

Kiedy ta ustawa wejdzie w życie? I czy kierowcy mający prawo jazdy od roku w momencie wejścia w życie taj ustawy też będą pod tym nadzorem?

romek

11.2.2010 23:29:0

Re: Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

Chodzi o dokument, a nie o uprawnienia ;-)

Stary

11.2.2010 20:14:59

Re: Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

Nie chodzi mi o wykroczenia czy przestępstwa.To nie że powinno, ale musi być karane. Nie rozumiem tylko tego przepisu o ważności przez 15 lat. Czy chodzi o dokument czy o uprawnienia.

ghostcat

11.2.2010 8:14:54

Re: Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

A co - ludzie wykonujący zawód kierowcy mają być inaczej traktowani??? Wykroczenie to wykroczenie. W tekście nie ma niczego o pozbawianiu prawa jazdy tylko dlatego, że upłynął jakiś czas. Chyba żeś Stary nieuważnie czytał :-P

Stary

10.2.2010 18:57:7

Re: Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

To jakiś absurd.Jak można z urzędu pozbawić kogoś uprawnień tylko dlatego że upłynął określony czas? A co będzie z ludźmi wykonującymi zawód kierowcy? Chyba że piszący ten artykuł coś poplątał.

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: