Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców
Rada Ministrów przyjęła rozwiązania, które pozwolą odbierać młodym kierowcom prawo jazdy za trzy wykroczenia. Zgodnie z uchwalonymi przepisami wszyscy kierowcy wymienią krajowe prawa jazdy na dokumenty zgodnie z nowym wzorem unijnym.
Rząd przyjął projekt ustawy o kierujących pojazdami. Według dokumentu wszyscy kierowcy, którzy wyrobią pierwsze prawo jazdy na samochody osobowe (kategoria B) będą poddani dwuletniemu nadzorowi.
Gdy w tym czasie popełnią dwa wykroczenia, to zostaną skierowani na kurs reedukacyjny. Za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym narażą się na stratę prawa jazdy. Projekt ustawy przewiduje, że na kurs reedukacyjny trafią również kierowcy, którzy uzyskają 24 punkty karne. Obecnie muszą oni przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Jeśli w ciągu 5 lat od wydania skierowania na taki kurs ponownie przekroczą 24 punkty, to stracą prawo jazdy. Szerzej o tych przepisach pisaliśmy w artykule "Młodzi kierowcy będą nadzorowani".
Według noweli do 2033 roku wszyscy kierowcy będą musieli wymienić krajowe prawa jazdy na dokumenty wydane zgodnie z nowym wzorem unijnym. Większość z nich (kat. AM, A1, A2, A,B1, B, B+E) będzie ważna przez 15 lat. Pozostałe stracą ważność po 5 latach albo wraz z upływem terminu wskazanego w badaniach lekarskich czy psychologicznych.
Dokument wprowadza ponadto nową kategorię prawa jazdy AM - na motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe, np. quady. Będą je mogły uzyskać osoby od 14 roku życia. Powstanie także prawo jazdy typu A2 - na motocykle o mocy nie przekraczającej 35 kW.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?