Samoistny posiadacz budynku odliczy VAT od remontu

Nawet jeśli podatnik nie jest właścicielem mieszkania czy domu, może odliczyć VAT od wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem nieruchomości. Trzeba jednak spełniać pewne warunki.

Posiadaczem samoistnym jest zgodnie z Kodeksem Cywilnym ten, kto faktycznie włada rzeczą jak właściciel. Posiadanie takiego statusu zobowiązuje do uiszczania obowiązkowych dla właściciela zobowiązań podatkowych i danin publicznych, np. podatku od nieruchomości, podatku rolnego, czy podatku leśnego. Możliwe jest jednak także korzystanie z przysługujących właścicielom na gruncie ustaw podatkowych przywilejów, np. z prawa do złożenia wniosku i odzyskania części podatku od towarów i usług od wydatków remontowych poniesionych na zajmowaną nieruchomość.

Gwarantowany zwrot po spełnieniu wymogów

Zwrócenie podatku jest jednak uwarunkowane. Po pierwsze, podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków stanowi wystawiona dla osoby fizycznej faktura. Po drugie, prawo do zwrotu przysługuje, o ile osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali zakupów materiałów budowalnych, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wreszcie, osoba fizyczna, która poniosła wydatki na remont budynku mieszkalnego musi posiadać tytuł prawny do tego budynku mieszkalnego.

Wystarczy nakaz płatniczy z gminy

Co istotne by spełnić warunek wykazania tytułu prawnego, nie zawsze musi przysługiwać prawo własności do nieruchomości. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 23.08.2013 r. o sygn. IBPBII/2/415-615/13/MM wskazał, że podatnik opłacający od 1988 r. podatek od nieruchomości gminy za budynek niestanowiący jego własności, ale w którym zamieszkuje i w którym jest zameldowany od 1958 r. a do tego dysponuje adresowanym na jego imię i nazwisko nakazem płatniczym z urzędu gminy, na którym figuruje jako posiadacz samoistny, przysługuje mu prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika