Sejm wzywa do obrony krzyża

Polska jest także dla tych, którzy wierzą w innego Boga lub nie wierzą wcale. Apeluję do państwa, żebyśmy chcieli w tym wspólnym kraju żyć - mówiła w Sejmie Izabela Jaruga-Nowacka.

Słowa przedstawicielki klubu Lewicy nie zdołały przekonać posłów, którzy następnego dnia zdecydowaną większością przyjęli uchwałę Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie ochrony wolności wyznania i wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

Dokument jest wyrazem przekonania, iż Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ma szczególne zobowiązanie do zabrania głosu w kwestii niezwykle istotnej z punktu widzenia respektowania praw osoby ludzkiej.

- A tą kwestią jest zwrócenie szczególnej uwagi, okazanie szczególnej wrażliwości na respektowanie wolności myśli, sumienia i wyznania - mówił w Sejmie Kazimierz Ujazdowski, sprawozdawca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która poparła uchwałę.

Projekt odnosi się krytycznie do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada 2009 roku zakazującego obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech. Decyzja Trybunału - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - godzi w wolność wyznania, lekceważy prawa i uczucia ludzi wierzących i burzy pokój społeczny.

Dlatego wnioskodawcy zakładają potrzebę podjęcia z inicjatywy Sejmu wspólnej europejskiej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy - uzasadniają autorzy projektu.

Według Sejmu znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka, wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka i jego praw - czytamy w uchwale.

Dokument podkreśla ponadto pozytywny wkład chrześcijaństwa w rozwój praw osoby ludzkiej, kulturę narodów Europy i jedność naszego kontynentu. Przytacza również słowa Jana Pawła II: „demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm".

Przeciwko przyjęciu uchwały protestował klub Lewicy. Izabela Jaruga-Nowacka przypominała w Sejmie, że zanim wystąpimy do narodów Europy o debatę nad sposobami ochrony wolności wyznania, powinniśmy sami ją przeprowadzić.

- Co zrobić, żeby nie ranić uczuć tych, dla których ten znak nie jest znakiem, pod którym chcą się modlić? Ale także co zrobić, żeby nie ranić uczuć tych, którzy chcą się pod nim modlić? - pytała posłanka.

Izabela Jaruga-Nowacka apelowała do prezydenta Rzeczypospolitej oraz do polskich parlamentarzystów o nieprzyjmowanie uchwały, która „ jednoznacznie popiera jedno wyznanie". Słowa posłanki nie przekonały większości. W głosowaniu wzięło udział 402 posłów. Za przyjęciem dokumentu oddano 357 głosów, przeciw - 40, 5 osób się wstrzymało.

Bartłomiej Jasiński z SLD skomentował uchwalenie dokumentu na swoim blogu. - Izba niższa polskiego parlamentu, nie po raz pierwszy udowodniła, jak i podczas innych uchwał historycznych, że każdą bzdurę da się przegłosować - pisze Jasiński.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • szreder 2011-12-09 13:25:53

    Sejm nie powinien zajmować się takimi sprawami. Gdzie rozdzielenie Kościoła od Państwa?! A oni wyskakują na sejmowej mównicy z "miłością do Boga". Co to za kraj???!!!

  • henka 2011-12-09 00:58:17

    Skoro nie krzyż, to proponuję p. posłance np. Polski Czerwony Młot!

  • basia 2011-12-08 18:44:58

    Sejm ma rację,nie po to wybralimy swoich katolickich posów by się wstydzili krzyża.Brawo posłwie ale czy senatorowie to też katolicy,zobaczymy

  • Sławek 2011-12-08 07:24:43

    Dlaczego ma być dyskryminowana większość?

  • Joanna 2011-12-07 15:47:06

    Jest to nic innego jak dyskryminacja osob nie bedacych katolikami.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika