Seminarium na temat otwarcia belgijskiego rynku pracy dla Polaków
25 czerwca 2008 roku w Brukseli odbyło się seminarium zatytułowane „Ouverture du marche du travail en Belgique pour les Polonais et Programme gouvernemental „Plus proche du travail, plus proche de la Pologne". Seminarium zorganizowane przez Ambasadę RP w Królestwie Belgii miało na celu omówienie możliwości i warunków całkowitego otwarcia belgijskiego rynku pracy dla pracowników emigrujących z Polski.
Program seminarium
Seminarium zorganizowane z inicjatywy J.E. Sławomira Czarlewskiego, Ambasadora RP w Królestwie Belgii miało na celu przeanalizowanie uwarunkowań dla ewentualnego zliberalizowania przepływu pracowników z Polski do Belgii. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w czasie negocjacji akcesyjnych belgijski rynek pracy ma pozostać zamknięty do 31 kwietnia 2009 r., czyli po tzw. okresie wyłączenia „2 3" z możliwych „2 3 2" przyjętych przez Niemcy i Austrię. Te trzy państwa są jedynymi, które utrzymują bariery w przepływie siły roboczej w Unii Europejskiej dla pracowników z Polski. Francja otworzyła rynek pracy z dniem 1 lipca 2008 r. Polska stara się wcześniejsze zniesienie barier od zakończenia pierwszej części wynegocjowanego okresu przejściowego czyli od 2007 roku. W wyniku tych starań na terenie Belgii obowiązują ułatwienia dla pracowników wykonujących zawody określonych na listach zawodów deficytowych. Listy te są odrębne dla regionów Walonii, Flandrii i Brukseli, wprowadzono także ułatwienia dla pracowników delegowanych.
W seminarium wzięli udział reprezentanci władz federalnych i regionalnych Belgii oraz przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych, tak belgijskich, jak i polskich. Anne Turtelboom, Minister Polityki Migracyjnej i Azylowej Królestwa Belgii podkreśliła postępy jakie dotychczas poczyniono w celu ułatwienia dostępu do belgijskiego rynku pracy Polakom, a także potwierdziła, że otwarcie rynku nastąpi w planowanym terminie. Wnioski z dyskusji są jednoznaczne, aby móc mówić o realizacji wspólnego rynku i pełnym wdrożeniu zasad swobody przepływu osób, partnerzy społeczni opowiadają się za zniesieniem istniejących barier. Sytuacja braku siły roboczej na polskim rynku pracy pokazuje jednak, że Belgia nie powinna obawiać się masowego napływu migrujących pracowników. Przedstawiciele polskiego rządu podkreśli, że czynione są kroki w celu promowania zatrudnienia na polskim rynku pracy oraz prowadzone są działania, które w perspektywie uatrakcyjnią polski rynek pracy i przyczynią się do powrotów Polaków z emigracji.
Szczegółowe informacje na temat zasad zatrudniania na belgijskim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Królestwie Belgii: http://www.poleconomie.be/praca.php
Źróło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?