Senat debatuje nad ustawą o zgromadzeniach
Senatorzy przyjrzą się dziś nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Pod koniec czerwca zmiany zostały przyjęte przez Sejm. Autorem kontrowersyjnego projektu jest prezydent Bronisław Komorowski.
Zapis reguluje zasady przeprowadzania zgromadzeń masowych. Projekt wydłuża czas na składanie zawiadomienia o manifestacji z trzech, do sześciu dni. Nowelizacja dopuszcza również możliwość zakazu przeprowadzenia kilku zgromadzeń naraz, jeśli mogą one doprowadzić do naruszenia porządku publicznego. Zmiany poszerzają też listę przedmiotów zabronionych podczas zgromadzeń.
Senat podczas posiedzenia zaplanowanego na 25 i 26 lipca ustosunkuje się do negatywnych decyzji trzech komisji, orzekających zgodność ustawy z prawem. Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oceniły ją negatywnie, a Komisja Ustawodawcza zarządziła wprowadzenie niezbędnych poprawek.
Z apelem o odrzucenie ustawy zwrócił się do senatorów Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. Zapowiedział, że jeśli ustawa zostanie przez Senat zatwierdzona, złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o jej unieważnienie. Podobne deklaracje padły z ust członków Prawa i Sprawiedliwości, którzy w Sejmie głosowali przeciwko zmianom w Prawie o zgromadzeniach.
Swój sprzeciw do wnioskowanej nowelizacji ogłosiła również Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka.
Bartłomiej Siama
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?