Senat nie zakaże bicia dzieci?
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może trafić do kosza. Senacka komisja praw człowieka zarekomenduje dzisiaj odrzucenie dokumentu w całości.
Senatorowie rozpoczną dzisiaj debatę dotycząca nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument – – może zostać odrzucony w całości.
Takie rozwiązanie zaproponuje Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Podczas jej prac podkreślano, że przepisy ustawy wzbudzają poważne zaniepokojenie wielu rodziców, prawników i psychologów. W opinii części senatorów nowela będzie ingerować w życie rodziny, jest nie do przyjęcia i należy ją odrzucić.
Łagodniejsze stanowisko przedstawi Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Ustawodawcza. Zaproponowały one przyjęcie dokumentu z kilkoma poprawkami.
Najważniejsza z nich pozostawia w ustawie zakaz bicia dzieci, lecz wykreśla z niej zakaz zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka.
Swoje propozycje zmian w ustawie przedstawiła również mniejszość, która brała udział w pracach komisji.
Opowiedziała się ona za całkowitym usunięciem z dokumentu art. 2, który zakazuje bicia i znęcania psychicznego. Według łagodniejszej wersji poprawki osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych, z wyłączeniem przypadków służących dobru dziecka.
Komisja zaproponowała również zmianę w artykule, który pozwala pracownikowi socjalnemu odebrać dziecko z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, a następnie umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Według uchwalonej przez Sejm noweli pracownik socjalny musiałby – podejmując decyzje o odebraniu dziecka – poradzić się z funkcjonariusza Policji oraz lekarza, ratownika medycznego lub pielęgniarki.
Komisja chce, aby decyzja taka była podejmowana niezwłocznie, bez potrzeby zasięgania rady policjanta czy lekarza.
Inna poprawka stanowi, by sąd nie „zarządzał”, a „mógł zarządzać” karę za ponowne przestępstwo przemocy wobec osoby, z którą sprawca zamieszkuje. Uściślono również, że środek zapobiegawczy – polegający na opuszczeniu przez sprawcę lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie gróźb ponownego użycia siły – był orzekany na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
- Senatorowie wysłuchają dzisiaj sprawozdań komisji, głosowanie nad poprawkami odbędzie się prawdopodobnie jutro – dowiedział się e-prawnik.pl w Kancelarii Senatu.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?