Spadkobiercy funduszy inwestycyjnych zapłacą niższy podatek
Zapadł precedensowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący zasad sukcesji podatkowej spadkobierców jednostek uczestnictwa. NSA podtrzymał wydany wcześniej wyrok WSA, zgodnie z którym spadkobierca ma prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa poniesionych przez spadkodawcę. Izba była uczestnikiem tego szczęśliwie zakończonego postępowania, które toczyło się ze skargi jednego z TFI Członka Izby.
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych już od pewnego czasu zmagały się z problemem podatkowej nierówności dziedziczenia środków ulokowanych w funduszach inwestycyjnych wobec dziedziczenia np. środków na lokatach bankowych lub gotówki. Według obecnej praktyki inwestor, który odziedziczy jednostki uczestnictwa, przy ich zbywaniu musi zapłacić podatek dochodowy od zysków kapitałowych (podatek Belki 19%) od całej odziedziczonej kwoty a nie tylko od wypracowanego zysku. Co więcej, podatek jest pobierany również w sytuacji kiedy fundusz przyniósł straty.
- Wyrok jaki zapadł jest bardzo ważny dla środowiska funduszy inwestycyjnych i korzystny dla podatników-uczestników dziedziczących jednostki uczestnictwa. Dzięki niemu spadkobiercy środków ulokowanych w funduszach inwestycyjnych będą mogli pomniejszyć przychód z odkupienia jednostek uczestnictwa o wydatki poniesione przez spadkodawcę na ich nabycie. De facto oznacza to mniejszy podatek, jaki będą musieli zapłacić - mówi Marcin Dyl Prezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
IZFiA bardzo mocno angażowała się w ten problem, z jednej strony będąc uczestnikiem postępowań, które dotyczyły TFI Członków Izby, a z drugiej strony interweniując u Rzecznika Praw Obywatelskich.
Obecnie toczą się prace parlamentarne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt reguluje właśnie kwestię sukcesji kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez spadkobiercę (uczestnika funduszu inwestycyjnego lub akcjonariusza) na nabycie jednostek uczestnictwa lub papierów wartościowych w przypadku ich dziedziczenia. Projekt został zaakceptowany przez wszystkie kluby parlamentarne oraz Komisję Finansów Publicznych. Projekt będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Wejście w życie zmian przewiduje się na 1 stycznia 2014r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?