Spotkanie europejskich partnerów społecznych z Komisją Europejską
Komisja Europejska, kontynuując działania zmierzające do wdrożenia europejskiego planu naprawy gospodarczej, zorganizowała 25 lutego specjalne spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców na poziomie UE. To pierwsze spotkanie europejskich partnerów społecznych z Kolegium Komisarzy.
Na spotkaniu Komisja i europejscy partnerzy społeczni (Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), Konfederacja Europejskiego Biznesu, Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) i Europejskie Stowarzyszenie Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME)) porozumieli się co do tego, że istnieje potrzeba współpracy w celu ochrony i dalszego rozwijania osiągnięć społecznych i gospodarczych UE oraz jej rynku wewnętrznego jako źródeł dobrobytu, wzrostu i zatrudnienia w Europie.
Europejscy partnerzy społeczni z zadowoleniem przyjęli także jako punkt wyjścia europejski plan naprawy gospodarczej i wyrazili gotowość do współpracy, aby zapewnić jego skuteczne wdrożenie i przełożenie na konkretne działania.
Europejski plan naprawy gospodarczej zaproponowany przez Komisję i przyjęty w grudniu 008 r. przez Radę Europejską wprowadza liczne środki, umożliwiające zachowanie dotychczasowych i stworzenie nowych miejsc pracy oraz zmaksymalizowanie zdolności gospodarki europejskiej do przetrwania recesji.
Wiele z kluczowych elementów planu naprawy będzie miało bezpośredni wpływ na pracowników. Obejmują one szkolenia umożliwiające pracownikom zachowanie pracy oraz pomoc w znalezieniu nowego zatrudnienia. Fundusze UE udostępniane są poprzez Europejski Fundusz Społeczny oraz Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji; dostępne są również nowe źródła finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Rozmowy z przedstawicielami partnerów społecznych skoncentrowały się na propozycjach działań zwiększających wzrost gospodarczy i zatrudnienie, środków dotyczących elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego, wspierania przedsiębiorstw i pracowników w czasie recesji, zachęcania do inwestycji i utrzymania siły nabywczej i popytu na obecnym poziomie, poszanowania swobodnego przepływu pracowników i umów zbiorowych, a także środków gwarantujących zachowanie rynku jednolitego.
Komisja oraz partnerzy społeczni zgodzili się na ścisłą współpracę, aby znaleźć sposoby gwarantujące, tak pracodawcom, jak i związkom zawodowym z całej Unii Europejskiej możliwość współdziałania w skutecznym ożywianiu europejskiej gospodarki.
Przedstawiciele partnerów społecznych, którzy uczestniczyli w spotkaniu: Konfederacja Europejskiego Biznesu - Ernest-Antoine Seillière, prezydent; CEEP - Carl Cederschiöld, prezydent; ETUC - John Monks, sekretarz generalny; UEAPME - Georg Toifl, prezydent.
W załączeniu zamieszczamy wystąpienie E-A. Seilliere'a, prezydenta BUSINESSEUROPE.
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?