Spotkanie ministrów ds. europejskich Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii

Spotkanie ministrów ds. europejskich Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, Belweder, 26 września 2008

Kwestie klimatyczne i energetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem pakietu klimatyczno-energetycznego, Partnerstwo Wschodnie oraz agenda najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 15-16 października - to główne tematy, o których dyskutowali 26 września na naradzie w Belwederze ministrowie ds. europejskich Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii.

Delegacjom krajów przewodniczyli: Słowacji - sekretarz stanu w MSZ Słowacji, pani Ol'ga Algayerová; Bułgarii - minister ds. europejskich, pani Gergana Hristova Grancharova; Węgier - sekretarz stanu w MSZ Węgier, dyrektor ds. europejskich pan Gábor Iván; Rumunii - sekretarz stanu ds. UE, pani Răduta Dana Matache; Czech - zastępca wicepremiera ds. europejskich, pan Marek Mora. Gospodarza narady, Polskę, reprezentował sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, pan Mikołaj Dowgielewicz.

Ministrowie pięciu krajów: Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Polski przyjęli podczas spotkania dwie deklaracje. Czechy nie przyjęły deklaracji ze względu na fakt, iż z dniem 1 stycznia 2009 roku obejmują prezydencję w Unii Europejskiej.

Pierwsza z deklaracji dotyczy prac UE nad pakietem klimatyczno-energetycznym przygotowywanym przez Komisję Europejską. Państwa w deklaracji zwracają uwagę na konieczność wypracowania sprawiedliwych rozwiązań, szczególnie jeśli chodzi o interesy nowych członków UE. Wskazują, że planowane zmniejszenie emisji dwutlenku węgla spowoduje wzrost cen energii i wpłynie na zmniejszenie wzrostu gospodarczego. W opinii ministrów państw, które przyjęły deklarację, pakiet klimatyczno-energetyczny powinien zostać szerzej uzupełniony o kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Deklaracja Ministrów i Sekretarzy Stanu odpowiedzialnych za sprawy europejskie Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier przyjęta w Warszawie dnia 26 września 2008 roku.

Druga deklaracja dotyczy m.in. Partnerstwa Wschodniego, bezpieczeństwa socjalnego w krajach Unii Europejskiej, wspólnotowego systemu azylowego oraz funduszy wspierających rolnictwo.

Porady prawne
Państwa podkreślają w niej, że Partnerstwo Wschodnie, którego powstanie zatwierdziła czerwcowa Rada Europejska, powinno stanowić ważny instrument zbliżający Wschodnich Partnerów do UE. Inicjatywa Partnerstwa powinna uzupełniać się z współpracą regionalną rozwijaną w ramach programu Synergii morza Czarnego. Państwa wyraziły nadzieję, że Unia Europejska, zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z 1 września 2008 roku, przyśpieszy prace nad Partnerstwem Wschodnim, co pozwoli na szybkie wdrożenie go w życie.
„Partnerstwo Wschodnie ma wiele wspólnych cech z ideą Grupy Wyszehradzkiej w latach 90. Pokazujemy, że nie odwracamy się plecami do naszych sąsiadów ze Wschodu, że dbamy o to, co dzieje się w tych krajach" - mówił sekretarz stanu w UKIE, pan Mikołaj Dowgielewicz.

Deklaracja Ministrów i Sekretarzy Stanu odpowiedzialnych za sprawy europejskie Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier przyjęta w Warszawie dnia 26 września 2008 roku

Sekretarz stanu w MSZ Węgier, pan Gábor Iván podkreślił, że spotkania Grupy Wyszehradzkiej razem z Bułgarią i Rumunią (nazwana formułą V4+2), to znakomity sposób na zbliżanie stanowisk w najważniejszych sprawach „Musimy działać wspólnie, w przeciwnym razie łatwo byłoby nas podzielić i osłabić" - stwierdził. Zgodziła się z nim minister ds. europejskich Rumunii, pani Răduţa Dana Matache: „Ta formuła ma wielki potencjał, nie tylko jeśli chodzi o kwestie klimatyczne i energetyczne" - oceniła.

Źródło: www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika