Sprawa licencji TS Polonia Bytom

Na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), art. 6 ust. 7 oraz art. 18 ust. 4 w zw. z art. 43 ust 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155 poz. 1298 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zgromadzonych informacji Minister Sportu i Turystyki postanowił umorzyć postępowanie administracyjne wszczęte 15 lipca 2008 roku na wniosek Klubu Sportowego Widzew Łódź S.A. w sprawie zawieszenia uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej z dnia 3 lipca 2008 roku nakazującej Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych ponowne rozpoznanie sprawy licencji TS Polonia Bytom oraz uchwały Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN z dnia 7 lipca 2008 r.

W związku z okolicznością, że jak PZPN poinformował organ nadzoru w piśmie z dnia 18 lipca 2008 r.: „Zarząd PZPN nie podjął w dniu 3 lub 7 lipca 2008 r. żadnej uchwały nakazującej Komisji Odwoławczej ds. Licencji ponownego rozpoznania wniosku licencyjnego TS Polonia Bytom w dniu 7 lipca 2008 r." w prowadzonym postępowaniu administracyjnym nie ma możliwości zastosowania do nieistniejącej uchwały czynności nadzorczych z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o sporcie kwalifikowanym, czyli zawieszenia wykonania uchwały polskiego związku sportowego niezgodnej z prawem lub postanowieniami statutu lub regulaminów oraz zażądania jej uchylenia w wyznaczonym terminie.
Natomiast odnośnie uchwały Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN z dnia 7 lipca 2008 r. należy wskazać, że zgodnie z treścią art. 6 ust 3 ustawy o sporcie kwalifikowanym: „Warunki i tryb przyznawania i pozbawiania licencji są określane w regulaminach właściwego polskiego związku sportowego". Tym samym decyzje zapadające w procesie przyznawania i pozbawiania licencji należą do tzw. decyzji regulaminowych polskich związków sportowych, które, zgodnie z art. 43 ust. 2 w zw. z art. 18 ust. 4 ustawy o sporcie kwalifikowanym, nie są objęte nadzorem ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu. Odnośnie tych decyzji organem właściwym do rozpatrywania skarg jest Trybunał Arbitrażowy do Spraw Sportu działający przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Dodatkowo, przepis art.6 ust. 7 ustawy o sporcie kwalifikowanym stwierdza, że: „W sprawach przyznawania i pozbawiania licencji od orzeczeń polskiego związku sportowego klubowi sportowemu przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego".

Porady prawne

Źródło: www.msport.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika