Świadkowie lepiej chronieni

W życie wchodzi właśnie ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Od 8 kwietnia osoby pomagające złapać albo ukarać przestępcę, będą miały większe prawa.

Ustawę przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Określa ona zasady i zakres stosowania środków ochrony i pomocy osób pokrzywdzonych i świadków, a także ich rodzin.

- Ich zeznania lub wyjaśnienia, obciążające sprawcę przestępstwa, powodują często zagrożenie dla zdrowia lub życia nie tylko ich samych, ale również osób im najbliższych - wyjaśnia MS.

Takie osoby będą mogły mieć przyznaną ochronę osobistą czy dostać pomoc w zmianie miejsca zamieszkania. Mogą też otrzymać na to pomoc finansową i to nie tylko na wynajem nowego domu, ale także np. opłacenie ubezpieczenia zdrowotnego.

Porady prawne

- Zastosowanie poszczególnych środków ochrony i pomocy będzie możliwe odpowiednio do stopnia zagrożenia życia lub zdrowia pokrzywdzonego lub świadka, po uzyskaniu jego zgody - wyjaśnia resort.

Poza tym ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka ma pomóc w stworzeniu w policji osób odpowiedzialnych stricte za ochronę takich osób. Według MS mają się oni zająć udzielaniem pomocy i ochrony, gromadzeniem informacji o ewentualnych zagrożeniach czy zapewnieniem pomocy psychologicznej.

Jednocześnie w Kodeksie postępowania karnego pojawia się możliwość lepszego chronienia anonimowości świadków - przestaną być wreszcie ujawniane dane adresowe takich osób.

- Anonimizacja danych osób przesłuchiwanych w postępowaniu karnym będzie polegać na tym, że w protokole przesłuchania nie zostaną zamieszczone dane dotyczące miejsca zamieszkania oraz miejsca pracy osób biorących udział w czynności. Dane te zostaną zamieszczone w załączniku do wyłącznej wiadomości organu prowadzącego postępowanie - tłumaczy MS.

Możliwe będzie też przesłuchanie w formie wideokonferencji. Dotąd można było to robić, ale tylko w przypadku osób małoletnich oraz gdy świadek mieszkał np. w Szczecinie, a sprawa była rozpatrywana w Rzeszowie.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika