Szybciej wyrobimy prawo jazdy

Skróci się czas oczekiwania na egzamin po odbytym kursie, miej czasu poczekamy również na kolejny termin egzaminu w przypadku potrzeby jego powtórzenia - takie skutki ma wywrzeć nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która właśnie trafiła do Sejmu.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują jedną zmianę w prawie o ruchu drogowym. Odświeżony dokument pozwoli zwiększyć ilość miejsc, w których kandydaci mogliby zdobyć kwalifikacje do prowadzenia pojazdów.

Aktualnie egzamin taki może być przeprowadzany wyłącznie w miastach, które są miastami wojewódzkimi lub w zależności od potrzeb w miastach na prawach powiatu, albo w miastach, w których do dnia 31 grudnia 1998 r. funkcjonował wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Ustawodawca postanowił dodać do tej listy również miasta będące siedzibą władz powiatu.

- Obecny stan prawny dopuszcza do sytuacji, gdzie w niewielkim kilkunastotysięcznym mieście można przeprowadzać egzamin, gdyż istniał tam ośrodek przed dniem 31 grudnia 1998 roku, a pozbawia się takiej możliwości kilkukrotnie większe miejscowości - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Istniejące przepisy pozbawiają prawa do stworzenia punktów egzaminacyjnych około 100 tys. miast na terenie Polski - zaznacza ustawodawca.

Prawo należy zmienić również dlatego, że ośrodki ruchu drogowego nie są w stanie dotrzymywać ustawowego terminu 30 dni na przeprowadzenie egzaminu na prawo jazdy od chwili zakończenia kursu.

Zwiększenie ilości miejsc, w których zdamy egzamin, przyczyni się zdaniem autorów projektu m.in. do znacznego usprawnienia przeprowadzania egzaminów państwowych w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy, skrócenia czasu oczekiwania na egzamin po odbytym szkoleniu, skrócenia czasu oczekiwania pomiędzy poszczególnymi częściami egzaminu oraz do skrócenia czasu oczekiwania na kolejny termin egzaminu w przypadku negatywnego wyniku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • rzeczoznawca 2012-01-09 10:25:07

    ....ktoś nie ma pojęcia ile kosztuje utrzymanie Ośrodka egzaminowania.... więc może zaproponować taki w każdej gminie. No chyba, że przyzwoli się na "chałupnictwo": plac żużlem utwardzony, samochody egzaminacyjne szkół nauki jazdy itd. To już przerabialiśmy i zdaje się, że jesteśmy o krok do przodu. Komu więc zależy na destrukcji dobrego systemu ?

  • @ 2012-01-08 17:34:17

    Głupstwa proponujesz człowieku.Jak by to się miało do swobody konstytucyjnych praw obywatelskich w kwestii zamieszkania,poruszania się i tak dalej.Dałbyś urzędasom oręż do ręki i prawo do decydowania gdzie możesz przebywać ,gdzie nie możesz podróżować chyba nie zdałeś sobie sprawy co zaproponowałeś.Byłoby gorzej niż za komuny w ZSRR.Krótkowzroczny jesteś i chyba pochopnie wyraziłeś swoje zdanie.

  • qq 2012-01-08 14:36:35

    Ale będzie mniej bezpiecznie! Miasta powiatowe często są malutkie, porządnego ronda w nich nie uświadczysz. Ruch też niewielki. A co jak taki człowiek wyjedzie do dużego miasta??? Może niech prawo jazdy będzie na określony teren?:D Tj. jak wydaje powiat - to tylko po powiecie jeździć:D


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika