Tak rząd chce zmienić zasady prowadzenia zbiórek publicznych

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Za było 301 posłów, przeciw - 5, a 125 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ustawa zmienia przepisy dotyczące zbiórek publicznych, obowiązujące od 1933 roku. Projekt ustawy wprowadza następujące ułatwienia w zasadach przeprowadzania zbiórek:

1. Zbiórka pieniędzy na określony cel, przez przelewy na konto, nie będzie podlegała regulacji dotyczącej zbiórek publicznych. Jednak przy zbiórce na cele inwestycyjne mogą obowiązywać przepisy regulujące inwestycje finansowe. Ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych będzie dotyczyć tylko tego rodzaju zbiórek, gdzie nie ma śladów przepływu środków a darczyńca pozostaje anonimowy.

2. Dla zbiórek organizowanych w przestrzeni publicznej, gdzie darczyńca i zbierający nie znają się wprowadzone zostaną znaczne ułatwienia, m.in.: znosi obowiązek uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną, które zastąpione zostaną prostymi zgłoszeniami drogą elektroniczną.

3. Zgłoszenia i sprawozdania będą dostępne online dla wszystkich na jednym portalu. Ułatwi to kontrolę społeczną.

4. Zniesiona zostanie opłata skarbowa dla organizatorów zbiórek oraz obowiązek publikacji sprawozdań w prasie.

(źródło: mac.gov.pl)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

_arp

28.1.2014 14:50:18

Re: Tak rząd chce zmienić zasady prowadzenia zbiórek publicznych

Zbiórki publiczne to ważny element wspomagania Organizacji które działają na zasadach non profit ale ważniejszy w tych zamiarach jest cel na który w danym okresie czasowym przeprowadzane są zbiórki i tu wskazna jest gradacja ważności ponieważ jest jednym z elementów monitoringu potrzeb. Dowolność w tym temacie może doprowadzić do niekontrolowanego haosu w obiegu pieniężnym co stratami na wszystkich plaszczyznach poskutkuje.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY