Jak zwrócić towar kupiony w e-sklepie?

Kupiłeś na Allegro przedmiot, który nie spełnia twoich oczekiwań? Możesz go odesłać bez podawania przyczyny tylko wtedy, gdy nabyłeś go w trybie „kup teraz”.

Musisz jednak dopełnić kilku formalności. - Wystarczy przygotować krótkie oświadczenie, w którym napiszemy, że odstępujemy od umowy kupna np. pralki czy aparatu. Dokument podpisujemy i wysyłamy do sklepu w ciągu 10 dni od nabycia towaru. Sam przedmiot możemy odesłać w ciągu 14 dni – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Agnieszka Majchrzak z UOKiK.

Oświadczenie można wysłać również razem ze zwracanym przedmiotem, dołączając je do paczki. – Wtedy całość musi zostać nadana najpóźniej 10 dnia od chwili otrzymania towaru – dodaje Majchrzak.

Porady prawne

Pamiętajmy, żeby nie wysyłać takiego oświadczenia mailem. – Forma elektroniczna będzie ważna jedynie wtedy, gdy sprzedawca i kupujący dysponują podpisem elektronicznym – wyjaśnia dla e-prawnik.pl Łukasz Dębowski, radca prawny z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Zwraca on uwagę również na to, że najlepiej wysłać oświadczenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. – Mamy wtedy pewność, że odbiorca listu nasze oświadczenie otrzymał – mówi Dębowski. Od tego czasu sprzedawca ma 14 dni na zwrot pieniędzy, jakie wpłaciliśmy za oddawany towar.

Wszystkie koszty odesłania przedmiotów musimy opłacić z własnej kieszeni. – Chyba, że nie jest to zwrot rzeczy, a jej reklamacja. Jeżeli zostaje ona uznana, przedsiębiorca ma obowiązek zwrotu kosztów przesyłki towaru – radzi Federacja Konsumentów.

Dziesięciodniowy termin na odstąpienie od umowy nie obowiązuje przy zakupie artykułów spożywczych i przedmiotów zrobionych na zamówienie. Zwrócić nie możemy także rozpakowanych płyt kompaktowych z muzyką czy grami oraz rzeczy, które wylicytowaliśmy na aukcji.

Każdy e-sklep musi umieścić na swojej stronie internetowej informację o tym, że mamy prawo do zwrotu towaru. – Brak takiego zapisu nie oznacza, że konsument ze swoich praw nie może skorzystać – mówi radca prawny z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Jeśli e-sklep nie umieści takiej informacji, to konsument ma trzy miesiące, a nie 10 dni, na odstąpienie od umowy – czytamy w komunikacie UOKiK.

Przepisy o zwrocie towaru zakupionego w sieci zawiera ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. (Dz.U. z 2000 r. Nr 22, poz. 271)

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jacek 2014-04-10 19:04:19

    A jeśli na allegro, kupiłem używany komputer, ale nie od firmy tylko osoby prywatnej, to czy można go zwrócić?

  • Darek 2012-08-13 01:00:24

    "Wtedy całość musi zostać nadana najpóźniej 10 dnia od chwili dokonania zakupu" Od otrzymania, ewentualnie wysłania, przedmiotu, a nie od zakupu. "Pamiętajmy, żeby nie wysyłać takiego oświadczenia mailem" Nie przeginajcie. Osobiście nie otrzymałem jeszcze ANI JEDNEGO oświadczenia na piśmie, zawsze mail lub telefon. Na co komu zbędne papierki. "najlepiej wysłać oświadczenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.....Od tego czasu sprzedawca ma 14 dni na zwrot pieniędzy" Hmmm... sprzedawca ma 14 dni na zwrot kasy, ale nie od trzymania oświadczenia, tylko od otrzymania towaru. "jeśli e-sklep nie umieści takiej informacji, to konsument ma trzy miesiące, a nie 10 dni, na odstąpienie" lub 10 dni od daty poinformowania go To tak na szybko. Widać, że artykuł pisany na szybko. Wszyscy wiedzą, że coś gdzieś dzwoni, ale nie mają pojęcia co i gdzie.

  • las 2012-08-12 15:31:14

    A co, jeśli sprzedawca nie chce zwrócić pieniędzy za odesłany towar?

  • jaskiernia 2012-08-11 13:56:18

    Przedmioty wylicytowane na aukcji są wyłączone z prawa o 10 dniowym zwrocie. Zwrócisz tylko te kupiona na kup "teraz". takie prawo.

  • n 2012-08-11 13:02:00

    a co z przedmiotami wylicytowanymi na aukcji? podstawą do zwrotu nie będzie kwalifikacja umowy zawartej na odległość? (towar przecież nie jest kupowany w siedzibie sklepu; nie ma możliwości obejrzenia go i stwierdzenia czy na pewno chcę go zakupić)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika