Trybunał stwierdzi czy CBA może zakuwać w kajdanki

Stosowanie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne środków przymusu bezpośredniego, w tym kajdanek, może okazać się sprzeczne z ustawą zasadniczą. Sprawę bada Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpozna dzisiaj wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący przekroczenia uprawnień Centralnego Biura Antykorupcyjnego w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego.

Janusz Kochanowski poddał w wątpliwość jeden z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2006 roku, dot. środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez funkcjonariuszy CBA.

Chodzi o zapis, który oddaje w ręce sądu i prokuratora decyzję o zastosowaniu kajdanek wobec osób podejrzanych lub oskarżonych o popełnienie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu albo skazanych za takie przestępstwo.

- Ustawa o CBA nie przewiduje możliwości przekazania uprawnienia do decydowania o zastosowaniu środków przymusu podmiotowi innemu niż funkcjonariusz CBA. Takie uprawnienia dla sądu lub prokuratora nie wynikają też z innych przepisów - czytamy w komunikacie TK.

Rzecznik stwierdził, że podważone rozporządzenie powinno jedynie konkretyzować ustawę o CBA, a nie ją uzupełniać, wprowadzając nowe regulacje pominięte przez ustawodawcę.

Kochanowski zwrócił uwagę na to, że ustawa z dnia 9 czerwca 2006 roku o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym nie przewiduje, aby decyzja o stosowaniu kajdanek mogła być przeniesiona na inny organ, a rozporządzenie wspomina o prokuratorze lub sądzie.

- Stosowanie kajdanek lub prowadnic stanowi daleko idącą ingerencje w sferę nietykalności i wolności osobistej. Konstytucja zapewnia każdemu wolność osobistą. Wolność ta nie ma jednak charakteru absolutnego. Ograniczenie w zakresie korzystania z konstytucyjnej wolności wymaga formy ustawy - pisał we wniosku do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika