Ubezpieczali na życie niezgodnie z prawem

Niemal wszystkie umowy stosowane przez towarzystwa ubezpieczeń na życie zawierały sprzeczne z prawem, niejednoznaczne i niezrozumiałe postanowienia - wynika z raportu UOKiK z kontroli umów 13 zakładów ubezpieczeń.

Urząd sprawdził 600 wzorców umów stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeń na życie: AXA Życie, CARDIF Polska, Aviva, COMPENSA, EUROPA, HDI-Gerling Życie, PZU Życie, ING, NORDEA Polska, WARTA, LINK4 Life, Sopockie TU na Życie ERGO HESTIA oraz PRAMERICA Życie TU i Reasekuracji.

Wyniki kontroli wskazują, że prawa konsumentów ubezpieczających się na życie nie zawsze są przestrzegane.

- Największe zastrzeżenia wzbudziły klauzule, których interpretacja na korzyść ubezpieczyciela mogła pozbawić konsumenta wypłaty świadczenia - twierdzi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Prawie wszystkie skontrolowane zakłady stosowały niejednoznaczne i nieprecyzyjne postanowienia, umożliwiające ich dowolną interpretację.

Jedna z firm zastrzegała możliwość odmowy wypłaty w przypadku, gdy nieszczęśliwe zdarzenie wystąpiło w następstwie bliżej nieokreślonego nieuzasadnionego nieskorzystania z porady lekarskiej. Konsument nie wiedział w konsekwencji kiedy zakład może odmówić wypłaty odszkodowania. Według UOKiK ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela powinno być jasne i precyzyjne.

Niezgodne z prawem okazały się także zapisy, które wprowadzały w błąd, co do długości okresu ochrony ubezpieczeniowej.

- Zakwestionowano klauzulę, zgodnie z którą po ukończeniu przez konsumenta określonego wieku, ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność, mimo opłacanych nadal składek i zawartej umowy - informuje rzecznik Urzędu. Zapis taki rażąco narusza interesy ekonomiczne konsumentów.

W skontrolowanych firmach regułą było również wypłacanie odszkodowania przewidzianego tylko jedną umową nawet wtedy, gdy konsument opłacał składki i był chroniony kilkoma polisami na życie. Zgodnie z prawem ubezpieczyciel musi wypłacić rekompensaty przewidziane we wszystkich umowach.

Ubezpieczyciele żądali ponadto od klientów dostarczenia z wnioskiem o wypłatę odszkodowania oryginału umowy. Wraz z oddaniem przedsiębiorcy oryginału konsumenci tracili jednocześnie dokument będący podstawą do dochodzenia praw w przyszłości.

Prezes UOKiK wydała już decyzje dotyczące trzech towarzystw ubezpieczeń na życie: Compensa, HDI - Gerling Życie oraz Sopockie TU na Życie ERGO HESTIA. Łącznie kary dla tych podmiotów wyniosły 539 964 zł. Skierowano również kilka pozwów do sądu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kasandra 2014-08-07 15:09:10

    To nie w Polsce bo kleint jest ostatni do ochrony przez ten rzad i sejm. Celowo pognebiony i wykorzystany z przekazem:"jestes nikim dla wladzy i siedz cicho, ciesz sie ze jakis urzad (celny, podatkowy, gmina czy inny kontrola panstwowa czy gminna) cie nie zniszczy zeby tylko pokazac kto tu rzadzi i trzymac Twoj leb pochylony przed nimi.To z obawy przed nastepnym, w pelni dekomunizujacym przewrotem. Kryzys typu greckiego i to wybuchnie bo miarka przebrala sie dawno. Rosnacy dlug panstwa doprowadzi do tego nieuchronnie.

  • PPHUEDMAR 2014-05-24 17:24:28

    Tak żenująco niskie kary nałożone na wspomniane zakłady ubezpieczeń w żadnym przypadku nie spowodują zaprzestania przez nie stosowania praktyk niezgodnych z prawem. Kara powinna być na tyle dotkliwa, by w oczywisty sposób była uciążliwa dla łamiących prawo zakładów ubezpieczeń, ale również była ostrzeżeniem dla innych, że stosowanie takich praktyk godzących w interesy konsumenta absolutnie się nie opłaca.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika