Unia przeciw korupcji. Zapobieganie i karanie winnych

Korupcja nadal stanowi problem w Europie. Dotyczy ona wszystkich państw członkowskich UE i kosztuje gospodarkę europejską około 120 mld euro rocznie. W ostatnich latach państwa Unii podejmowały liczne inicjatywy, lecz z różnym skutkiem. Priorytetem powinno być zapobieganie korupcji i karanie winnych - to niektóre wnioski zawarte w pierwszym sprawozdaniu Komisji Europejskiej Zwalczanie korupcji w UE.

W sprawozdaniu opisana została sytuacja w każdym z państw członkowskich: wdrożone środki zwalczania korupcji; opis skutecznych środków; obszary wymagające poprawy i metody osiągnięcia takiej poprawy. Rozdziały opracowane dla każdego z państw członkowskich w języku angielskim i w językach narodowych są dostępne na stronie: http://ec.europa.eu/anti-corruption-report

Jak wynika ze sprawozdania, zarówno charakter, jak i poziom korupcji oraz skuteczność środków podjętych w celu walki z tym zjawiskiem różnią się w poszczególnych państwach członkowskich. Ponadto korupcja wymaga wzmożonej uwagi we wszystkich państwach członkowskich. Pokazują to wyniki badania Eurobarometr na temat nastawienia Europejczyków do korupcji. Z badania wynika, że trzy czwarte (76 proc.) Europejczyków uważa, że korupcja jest zjawiskiem powszechnym, a ponad połowa (56 proc.) jest zdania, że poziom korupcji w ich kraju zwiększył się w ciągu ostatnich trzech lat. Jeden na dwunastu Europejczyków (8 proc.) twierdzi, że doświadczył korupcji lub był jej świadkiem w ubiegłym roku. Wyniki badania Eurobarometr są dostępne tutaj.

Korupcja podważa zaufanie obywateli do instytucji demokratycznych i praworządności, szkodzi gospodarce europejskiej i pozbawia państwa bardzo potrzebnych dochodów podatkowych. Państwa członkowskie uczyniły wiele w ostatnich latach na rzecz walki z korupcją, ale dzisiejsze sprawozdanie dowodzi, że działania te są zdecydowanie niewystarczające. W sprawozdaniu zaproponowane zostały działania i z nadzieją oczekuję na współpracę z państwami członkowskimi w tym zakresie - oświadczyła Cecilia MalmstrĂśm, unijna komisarz do spraw wewnętrznych.

Źródło: Komisja Europejska