Unia szykuje bat na dopalacze
Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy, na mocy których nowe, szkodliwe substancje psychoaktywne, określane mianem dopalaczy, zostaną usunięte z unijnego rynku.
W oddzielnym głosowaniu, posłowie zadecydowali także o nałożeniu poważniejszych sankcji, łącznie z wieloletnimi karami więzienia, dla osób handlujących szkodliwymi produktami narkotykopodobnymi. Więcej informacji w naszych FAQ.
Czym są nowe substancje psychoaktywne?
To szkodliwe dla zdrowia produkty, które często wykorzystywane są jako odpowiedniki narkotyków takich jak kokaina czy extasy. W Polsce powszechnie określa się je mianem dopalaczy.
Do czego służą?
Mogą być wykorzystywane w produkcji leków oraz w branży chemicznej. Wykorzystane jako narkotyk, stymulują ośrodkowy układ nerwowy, powodują depresję, halucynacje, zaburzenia zmysłu ruchu, procesów myślowych, zachowania, humoru czy poziomu świadomości.
Są łatwo dostępne?
Sprzedawane są w "specjalistycznych" sklepach internetowych, ale można je znaleźć także u ulicznych dilerów narkotykowych.
Są popularne?
Używa ich coraz więcej młodych ludzi w Europie. Według badania Eurobarometru z 2011 r., dotyczącego podejścia młodzieży do narkotyków, przynajmniej 5 proc. młodzieży w UE miała do czynienia z dopalaczami przynajmniej raz w życiu. Kilka lat temu, Irlandia i Polska były na szczycie listy, z 16 i 10 proc. młodych, sięgających po teoretycznie legalne w tamtych czasach substancje.
Czemu to jest problemem?
Brak naukowych dowodów nie pozwala na odpowiednie oszacowanie ryzyka jakie stanowią. A prościej - mogą być szkodliwe dla zdrowia, a ich producenci naruszają zasady ochrony konsumenta.
Dlaczego nie zostały zakazane przez państwa członkowskie?
Zbyt szybko pojawiają się i znikają z rynku. Odpowiednie władze nie mogą przez to zareagować. Rekordowy był rok 2010, gdy na rynek wkroczyło 41 dopalaczy. To jedna trzecia ich całkowitej liczby w 2005 r.!
Co można zrobić?
Możemy wprowadzić szybsze, bardziej efektywne i proporcjonalne działania na poziomie europejskim. Substancje podejrzewane o powodowanie zagrożenia zdrowia publicznego będą tymczasowo wycofywane z rynku, dopóki nie zostaną przeprowadzone badania i ocena ryzyka.
źródło: Parlament Europejski
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?