UOKiK podsumowuje koncentracje w 2013 roku
156 decyzji wyrażających zgodę na koncentrację wydała Prezes UOKiK w 2013 r. Dwie z tych transakcji mogły zostać sfinalizowane po spełnieniu określonych warunków. Najnowsze rozstrzygnięcia dotyczą m.in. spółek Żabka Polska oraz Agros Nova. Ponadto, w mijającym roku, wydanych zostało pięć decyzji w sprawie nałożenia kary finansowej za nieudzielenie odpowiedzi na pytania Urzędu lub niezgłoszenie przejęcia.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Od początku 2013 r. Prezes UOKiK wydała 156 zgód na dokonanie koncentracji, z czego w dwóch przypadkach transakcja będzie mogła zostać zawarta po dokonaniu przez przedsiębiorców określonych działań. Decyzje warunkowe dotyczą zakupu przez Gaspol części mienia Orlen Gaz oraz przejęcia przez Polskapresse kontroli nad spółką Media Regionalne. Postępowanie dotyczące kontroli koncentracji w 2013 r. trwało średnio 58 dni.
Jedna z najnowszych decyzji dotyczy zgody na przejęcie przez spółkę Polskie Przetwory nabycia części mienia Agros-Nova. Polskie Przetwory to nowoutworzony podmiot, który będzie prowadził działalność w zakresie przetwarzania i konserwowania owoców i warzyw. Należy on do Krajowej Spółki Cukrowej. Agros-Nova stoi na czele grupy kapitałowej produkującej i sprzedającej przetwory owocowo-warzywne. Koncentracja będzie polegać na zakupie przez Polskie Przetwory praw związanych z zakładem produkcyjnym Agros-Nova we Włocławku, zwanym dawniej Zakładami Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego we Włocławku, który zajmuje się przede wszystkim produkcją koncentratu pomidorowego i keczupu.
Zielone światło otrzymała w grudniu również spółka Żabka Polska. Działa ona na rynku detalicznej sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, poprzez sieć sklepów Żabka i Freshmarket. Należy do grupy kapitałowej Mid Europa Partners. Będzie ona mogła przejąć spółkę PS Food, która posiada m.in. 17 sklepów pod nazwą Market Ars Lewiatan.
Poza rozstrzygnięciami wyrażającymi zgodę na koncentracje, w 2013 roku wydanych zostało pięć decyzji nakładających na przedsiębiorców kary finansowe za nieudzielanie żądanych informacji lub niezgłoszenie koncentracji.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.
(źródło: uokik.gov.pl)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?