Urzędnik nie będzie wzywał z byle powodu?

Sejmowa komisja "Przyjazne Państwo" chce skończyć z nadużywaną przez urzędników praktyką wzywania podatnika do osobistego stawiennictwa.

W czwartek odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o ordynacji podatkowej.

Autorzy projektu zaproponowali nowe brzmienie art. 50 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego. Poprawka sprowadza się do zmiany szyku przepisu poprzez uwypuklenie „składania wyjaśnień lub zeznań na piśmie” jako podstawowego sposobu realizacji obowiązku wynikającego z wezwania organu administracji publicznej.

Jeżeli urząd będzie chciał wezwać podatnika do osobistego stawiennictwa, to zobowiązany zostanie do rozważenia, czy jest to faktycznie konieczne i niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

Porady prawne

Analogiczne zmiany wprowadzono do art. 155 § 1 ordynacji podatkowej. Dodatkowo przepis ten uzupełniono o zapis, według którego organ będzie musiał dołożyć starań, aby stawienie się na wezwanie nie było dla podatnika lub innej osoby uciążliwe.

Wzbogacono również paragraf drugi art. 155, który w obecnej formie brzmi następująco: „Jeżeli osoba wezwana nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej ważnej przyczyny, organ podatkowy może przyjąć wyjaśnienie lub zeznanie albo dokonać czynności w miejscu pobytu tej osoby.”

Ustawodawca postanowił dopisać do przepisu warunek: „jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich znajduje się ta osoba”.

- Aktualne brzmienie tego artykułu powoduje, że osoba hospitalizowana mogła być przesłuchana przez organ podatkowy, pomimo przeciwwskazań medycznych – uzasadniają autorzy noweli.

Przygotowane przez komisję „Przyjazne Państwo” przepisy powinny pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny funkcjonowania organów administracji publicznej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika