Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Weszła nowelizacja
Dostosowanie sytuacji armii do obecnej rzeczywistości, stabilizacja służby wojskowej i zatrzymanie w niej żołnierzy to główne cele nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw, które weszły w życie 5 grudnia. Nowelizacja wprowadza m.in. zmiany w zakresie powoływania do zawodowej służby wojskowej, przebiegu tej służby, uprawnień i obowiązków służbowych żołnierzy zawodowych oraz ich uposażeń.
Nowelizacja zakłada np. zaszeregowanie stanowisk służbowych oficerów młodszych i szeregowych do dwóch stopni wojskowych, a podoficerów do trzech. Oficerowie młodsi po trzech latach służby będą mogli być zaszeregowani do wyższego stopnia wojskowego i wyższej grupy uposażenia. Zmiana zaszeregowania stanowiska jest podstawą do mianowania na wyższy stopień bez zmiany stanowiska służbowego. Podoficerów zaliczono do trzech stopni etatowych: podoficerów młodszych, podoficerów i podoficerów starszych.
Ustawa umożliwia również wyznaczenie na niższe stanowiska służbowe żołnierzy zawodowych, za ich zgodą. Będzie to możliwe w razie likwidacji lub zmiany dotychczas zajmowanych stanowisk. Ponadto ustawa znosi kadencyjność u podoficerów. Będzie ona dotyczyć jedynie oficerów służby stałej.
Nowelizacja wprowadza też zmiany przepisów z myślą o żołnierzach zawodowych - rodzicach. Po wejściu w życie nowych przepisów będą oni mogli korzystać z urlopów ojcowskich. Dodatkowo żołnierze zwolnieni ze służby nawet przed wejściem w życie nowych przepisów będą mieli prawo do ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy.
Nowelizacja zmienia też sytuację żołnierzy, którzy doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w związku ze służbą poza granicami państwa. Do 31 grudnia 2014 r. będą oni mogli wystąpić do Ministerstwa Obrony Narodowej z wnioskiem o powołanie do zawodowej służby wojskowej.
Ustawa obowiązuje od 5 grudnia 2013 r., z wyjątkiem m.in. art. 11 i 12, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Mają one na celu dostosowanie niefunkcjonujących już stopni wojskowych zarówno żołnierzy służby czynnej oraz żołnierzy pozostających w rezerwie lub w stanie spoczynku do aktualnych stopni w hierarchii wojskowej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?