VOD na żądanie pod nadzorem KRRiT. Nowe przepisy już obowiązują
Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Zmiana wdraża unijną dyrektywę 2010/13/WE o audiowizualnych usługach medialnych. Nowe przepisy określają zasady i warunki wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinie audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD).
Usługi te oraz ich dostawcy zostaną objęte nadzorem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Do nowelizacji wprowadzono obowiązek promowania produkcji europejskich - co najmniej 10 proc. audycji w katalogach powinny stanowić takie właśnie produkcje, w tym polskojęzyczne.
Nowelizacja wprowadza definicje: audiowizualnej usługi medialnej na żądanie oraz publicznego udostępniania audiowizualnej usługi medialnej na żądanie.
Zgodnie z definicją audiowizualnej usługi medialnej na żądanie, usługa ta obejmuje usługi medialne świadczone w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, polegająca na publicznym udostępnieniu audycji audiowizualnych na podstawie katalogu ustalonego przez podmiot dostarczający usługę. Natomiast publicznym udostępnianiem audiowizualnej usługi medialnej na żądanie jest jej świadczenie w sposób umożliwiający ogółowi użytkowników, w wybranym przez nich momencie i na ich życzenie, odbiór wybranej przez nich audycji z katalogu udostępnionego w ramach takiej usługi.
Nowe regulacje zobowiązują oprócz tego podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie do stopniowego zwiększania dostępu do audycji osobom z dysfunkcjami wzroku lub słuchu. Ma to nastąpić wskutek zastosowania audiodeskrypcji, napisów i tłumaczenia na język migowy. W ustawie zawarto ponadto regulacje, które mają chronić małoletnich przed szkodliwymi treściami.
Wprowadzono też przepisy zakazujące emitowania audycji nawołujących do nienawiści lub dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, rasę, płeć, wyznanie lub narodowość. Ponadto podmioty dostarczające usługi VOD będą zobowiązane do składania corocznych sprawozdań KRRiT do 31 marca każdego roku. Natomiast przewodniczący KRRiT będzie mógł nakładać kary pieniężne w przypadku naruszenia przepisów ustawy przez podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?