Walka z pseudokibicami będzie nareszcie skuteczna

Stadionowi chuligani mogą już trafić za kratki nie tylko za złamanie zakazu stadionowego, ale także z powodu nieprzestrzegania środka karnego w postaci obowiązkowego stawiennictwa na komisariacie w czasie meczu. Od 4-09-2010 r. obowiązuje bowiem art. 244a Kodeksu karnego, którego nieprzestrzeganie grozi karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Dotychczas za wywoływanie i uczestniczenie w bójkach stadionowych sądy orzekały zakazy stadionowe i nierzadko łączyły je z obowiązkiem stawiennictwa na komisariacie. Jednakże obowiązek stawiennictwa zwykle nie był przestrzegany. Dlaczego? Ustawodawca nie wprowadził sankcji za jego nieprzestrzeganie a zatem pseudokibicom nic nie groziło za niewykonywanie wyroku sądu. To typowa luka w prawie, która na szczęście została już załatana.

Porady prawne

W związku z wejściem w życie nowych przepisów należy oczekiwać poprawy bezpieczeństwa na stadionach. Obecnie bowiem było tak, iż pseudokibice, z orzeczonymi zakazami stadionowymi połączonymi (lub nie) z obowiązkiem stawiennictwa na miejscowym komisariacie wywoływali bójki i starcia z Policją przed lub po meczu poza obiektami stadionów. Obecnie proceder ten ma zostać ukrócony.

Wydaje się, iż w praktyce może pojawić wątpliwość w interpretacji zwrotu obowiązku osobistego stawiennictwa (…) w czasie trwania imprezy masowej. Wątpliwości mogą dotyczyć tego czy obowiązany do stawiennictwa powinien po prostu przyjść na komisariat w trakcie meczu, podpisać się na liście i może wyjść czy też powinien spędzić na komisariacie cały czas od początku do zakończenia rozgrywek? Wydaje się, iż w razie tego typu wątpliwości rozstrzygać powinna interpretacja celowościowa. Jeżeli zatem przepis ma służyć poprawie bezpieczeństwa na stadionach i poza nimi to zasadnym jest interpretacja zgodnie, z którą skazany powinien spędzić na komisariacie cały czas trwania meczu piłkarskiego.

Ostatnia nowelizacja ma służyć poprawie bezpieczeństwa głównie podczas meczów piłki nożnej i spowodować przyciągnięcie na stadiony prawdziwych kibiców. W połączeniu z wprowadzeniem monitoringu na stadionach o określonej, wysokiej jakości oraz systemu identyfikacji kibiców można oczekiwać pożądanych rezultatów. Oczywiście wszystko będzie jednak zależało od stanowczości i skuteczności w stosowaniu nowych metod walki z pseudokibicami. A jest o co walczyć, nowe stadiony już nie długo zostaną oddane do użytku. Warto zadbać o te obiekty, bo nie wiadomo kiedy znów trafi się taka okazja do popchnięcia polskiej piłki we właściwym kierunku.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika