e-prawnik.pl Porady prawne

"Wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatników"

10.12.2014

- Zasada uczciwego płacenia podatków to cnota obywatelska, o którą trzeba zabiegać, kształtować, a także egzekwować - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisując wczoraj w Belwederze projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Projekt opracowany został w ramach Forum Debaty Publicznej i zakłada wprowadzenie zasady, która pozwoli - w razie wątpliwości - rozstrzygać na korzyść podatników w procesie wydawania decyzji podatkowych i wyroków sądowych. Inne proponowane zmiany dotyczą m.in.: przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.

- Chcielibyśmy, aby funkcjonowała zasada, że to państwo jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa; że urzędy skarbowe są dla płatników, a nie odwrotnie - powiedział Bronisław Komorowski, dodając, że to jest stałe napięcie występujące wszędzie. - Ale można starać się te napięcia rozwiązywać, łagodzić - zaznaczył.

- Wszyscy wiemy, że zasada uczciwego płacenia podatków to niewątpliwie cnota obywatelska, o którą trzeba zabiegać, którą trzeba kształtować, a także egzekwować - przekonywał prezydent. Ocenił, że przyzwoite państwo to jest państwo przyzwoitych obywateli, którzy płacą podatki, bo to jest jedna z form aktywności obywatelskiej, zaangażowania w państwo, wpierania jego rozwoju.

Projekt zakłada wprowadzenie zasady in dubio pro tributario, że w razie wątpliwości co do przepisu podatkowego urząd, a także sąd wydając decyzję mają obowiązek orzec na korzyść podatnika.

- W praworządnym państwie nie może być tak, że za błędy w prawie, za luki, za niejasności, za różnego rodzaju mankamenty, słabości ponosi odpowiedzialność obywatel i że skutki tych niejasnych, niedoskonałych regulacji są przerzucane na podatnika - podkreślił prezydent.

Projekt zawiera też przepisy, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych. - Chcemy, aby podatnik miał pewność, że administracja podatkowa nie będzie uprawniona w nieskończoność prowadzić sprawę, badania sumienności w płaceniu podatków sprzed wielu lat. To musi być termin, który będzie mobilizował aparat państwa, także aparat ścigania nieuczciwych podatników do jednoznacznego zakończenia sprawy. Ciągnące się w nieskończoność sprawy są źródłem nie tylko wielu wątpliwości, ale także wielu nieszczęść, wielu problemów firm - argumentował Bronisław Komorowski.

- Ponadto proponujemy, aby nie można było narażać podatnika, przedsiębiorcy na ekonomiczną ruinę poprzez zajmowaniem jego majątku tylko dlatego, że urzędowi nie starczyło ustawowego czasu na rozstrzygnięcie kwestii - mówił prezydent.

Bronisław Komorowski przyznał, że najlepsza byłaby całościowa zmiana Ordynacji podatkowej. - Ale wszyscy wiemy, że nie da się zmienić Ordynacji podatkowej w sposób sensowny i spójny wewnętrznie w kilka miesięcy. Można ordynację dziś obowiązującą poprawić w paru istotnych elementach i taka jest rola tej nowelizacji - podkreślił.

[źródło: prezydent.pl]

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ