Ważne zmiany dla wyrabiających paszport

Od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport złożymy, a gotowy dokument odbierzemy w najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym. Teraz wniosek o paszport składamy w urzędzie, ze względu na miejsce zameldowania.

Ustawa z 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, która reguluje te kwestie, została opublikowana dziś (17 grudnia br.) w Dzienniku Ustaw.

Od 17 stycznia 2013 r., aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie będziemy musieli jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Będziemy mogli go złożyć w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, na przykład w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument. Obecnie dokumenty paszportowe wydawane są przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o paszport, a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały.

Gdzie złożyć wniosek o paszport i odebrać dokument?

Wniosek o paszport i paszport tymczasowy będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Gdy przebywamy za granicą, taki dokument możemy otrzymać za pośrednictwem konsulatu.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać paszport?

Aby otrzymać paszport należy w wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego złożyć wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, jedną kolorową fotografię spełniającą wymogi biometrii, a także dowód uiszczenia opłaty paszportowej lub przedstawić do wglądu dokument uprawniający do ulgi lub zwolnienia z opłaty.

Wniosek o wydanie paszportu składa się osobiście, z wyjątkiem wydania paszportu m.in. osobie małoletniej - wówczas składają go rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie.

Gotowy paszport odbiera się osobiście w wydziale paszportowym, w którym został złożony wniosek. Przy odbiorze dokumentu przedstawia się także dotychczas posiadany paszport, w celu jego anulowania.

Jak otrzymać paszport za granicą?

Aby otrzymać polski paszport za granicą, należy - jak dotychczas - zgłosić się do polskiego konsula i złożyć dokumenty, o których mowa powyżej.

Ile kosztuje wydanie paszportu w kraju?

Opłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 zł. Natomiast m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie od 13. roku życia i studenci, a także osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych, czy korzystające z pomocy społecznej - za paszport z 50 proc. ulgą zapłacą 70 zł. Małoletnim do 13. roku życia paszport jest wydawany za opłatą wynoszącą 30 zł.

Za paszport nie płacą osoby, które m.in. mają ukończone 70 lat; osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych - jeżeli ich wyjazd za granicę związany jest z długotrwałym leczeniem lub z koniecznością poddania się operacji; a także osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej.

Jeżeli paszport został zniszczony z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza, wówczas opłata jest podniesiona o 200 proc. Za paszport tymczasowy zapłacimy 30 zł.

Ile wynosi czas oczekiwania na paszport?

Termin odbioru paszportu określa wydział paszportowy, wydający dokument w momencie przyjmowania wniosku paszportowego. Czas oczekiwania na paszport w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Paszport wydawany jest na jedną osobę. Paszport jest ważny 10 lat od daty wydania dla osób powyżej 13 roku życia, a 5 lat dla dzieci do 13 roku życia. Natomiast paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Marcin

3.2.2013 12:28:23

Re: Ważne zmiany dla wyrabiających paszport

Mam czas do 17 Lutego do wznowienia paszportu. Czy na wznowienie muszę czekać tyle samo co na wytworzenie nowego? Czy w dwa tygodnie dali by rade to załatwić ? Jeżeli wie ktoś jak można tę procedurę przyspieszyć proszę napisać w komentarzu :)

zawiedziony

17.1.2013 10:10:57

Re: Ważne zmiany dla wyrabiających paszport

Ułatwienia po zbóju ale chyba dla bezrobotnych. Teraz do najbliższego biura paszportowego mam 45 km a urzędniki pracują najdłużej w jednym dniu w tygodniu do 16. Czyli albo dwa dni urlopu straty (1 na złożenie wniosku i 1 na odepranie paszportu) albo żegnaj paszporcie!

Turysta

19.12.2012 17:15:9

Re: Ważne zmiany dla wyrabiających paszport

Należy też napisać, iż jeżeli paszport zaklepiemy w ciągu roku od wydania, płacimy 1/10 ceny, a więc 14zł, po roku do dwóch lat 28zł. Ze strony monisterstwa: Częściowo obniżoną opłatę pobiera się w przypadku: zmiany nazwiska, imienia lub innych danych wpisywanych do paszportu, zmiany wyglądu osoby posiadającej paszport, mogącej utrudnić ustalenie jej tożsamości, braku w posiadanym ważnym paszporcie miejsca na wizy i stemple przekroczenia granicy Wysokość opłaty ustalana jest w oparciu o okres pozostający do upływu terminu ważności dokumentu.

Przemyslaw Wojcik

19.12.2012 16:15:24

Re: Ważne zmiany dla wyrabiających paszport

Mysleli, mysleli i wymyslili !! Co za polglowki :( A nie mozna zrobic jak UK albo Norwegii? Skladasz wniosek poczta, jak zrobia to poczta odsylaja do domu i po sprawie. W razie jakich kolwiek problemow, niejasnosci dzwonia i prosza o stawienie sie osobiscie. Ale to rzadkosc. No chociaz zeby mozna bylo zlozyc osobisci i po wszystkim odeslali pod wskazany adres we wniosku. NIE MUSISZ ZAPIERDZIELAC DO OKIENKA BO TAK WLADZA CHCE !!! DURNIE!!! Pisze to z pelna stanowczoscia i niech te rzadzace imbecyle mnie ciagaja po sadach za obraze, ze sa imbecylami. Wkoncu po to maja srodki przymusu i cenzure. Szlag mnie trafia, jak widze jacy sa konstruktywni. I jak tu wrocic do kraju? Jak rzadza niekompetentni niudacznicy z nuta targowicy w genach :(

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY