Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt

Celem ustawy jest zmniejszenie liczby gospodarstw o niskich standardach biobezpieczeństwa, co powinno ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z nowelizacją, cele te mają zostać osiągnięte przy pomocy programu biobezpieczeństwa przygotowanego przez głównego lekarza weterynarii. Ma on być wprowadzany na terenie całego kraju - lub jego części - w sytuacjach zagrożenia chorobami zakaźnymi zwierząt.

W programie tym mają zostać określone m.in.: choroby zakaźne, których szerzeniu się program ma zapobiegać, gatunki zwierząt objęte programem oraz obszar, na którym będzie on realizowany. Program ma także precyzować prawdopodobny czas jego trwania oraz wymagania dotyczące biobezpieczeństwa, które mają spełnić objęte nim gospodarstwa.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami, posiadacz zwierząt w gospodarstwie będzie mógł złożyć oświadczenie, w którym zawiadomi, że gospodarstwo nie spełnia wymagań programu. Wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzonej kontroli, będzie mógł zakazać wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt przez okres obowiązywania programu, a także wydać decyzję nakazującą zabicie lub poddanie ubojowi zwierząt w nim już przebywających. Posiadacze zwierząt będą mogli liczyć na odszkodowania z tego tytułu. Ich przyznawaniem i wypłatą będzie zajmować się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W myśl ustawy posiadacze zwierząt będą mogli też zgłaszać miejsca, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną, każdemu powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Sejm uchwalił ustawę 20 lutego 2015 r, a prezydent podpisał ją 19 marca br. Nowe przepisy wchodzą w życie 16 kwietnia 2015 r.

Źródło: sejm.gov.pl

Obserwuj nas na:

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Nowe obowiązki w związku z zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt

  Nowelizacja zmierza do zwiększenia skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych obowiązków m.in dla myśliwych, dzierżawców lub zarządców (...)

 • Co na froncie walki z ASF?

  Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt zwiększa limity na działania przewidziane w ramach realizacji programu bioasekuracji, mającego na celu (...)

 • Nowe zasady w ochronie zdrowia zwierząt?

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt przewiduje zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (...)

 • GMO dłużej w paszach...

  Wydłużono o dwa lata, do 1 stycznia 2021 r. - okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt.

 • Większe sankcje za okrucieństwo wobec zwierząt

  Celem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę, (...)