Wiceminister Zbigniew Rapciak uczestnikiem debaty o bezpieczeństwie ruchu drogowego
Dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach najważniejsze jest poczucie nieuchronności kary za wykroczenia popełnione w czasie jazdy - powiedział Podsekretarz Stanu w MI Zbigniew Rapciak 17 października br. w Warszawie, podczas Panelu Bezpieczeństwa zorganizowanego przez magazyn Auto Świat. Debata odbyła się pod hasłem „Oddajmy drogi rozsądnym kierowcom. Pozwólmy im na bezpieczną jazdę". - Chcemy wprowadzić elektroniczny system nadzoru nad ruchem drogowym, bo nawet najlepsze prawo, ale nie przestrzegane, nie spełnia swojego zadania - dodał wiceminister.
- Wprowadzenie elektronicznego systemu nadzoru we Francji spowodowało, że w ciągu 3 lat liczba zabitych na drogach spadła o 30% - argumentował podczas debaty Dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Grzegorczyk. - Powszechność karania okazała się najbardziej skuteczna, bo najważniejsze jest, aby restrykcje dotyczyły wszystkich łamiących prawo, bez wyjątku - dodał.
O tym, że wprowadzenie w Polsce nadzoru elektronicznego poprawi bezpieczeństwo na naszych drogach mówił również przedstawiciel Komendy Głównej Policji Marek Kąkolewski. - Stosowny projekt ustawy w tym zakresie przewiduje, że kary pieniężne za przekraczanie prędkości będą uzależnione od kategorii drogi, czyli od miejsca, w którym wykroczenie zostało popełnione - poinformował. Reprezentant policji zwrócił również uwagę na fakt, że dzięki jeździe na światłach mijania przez cały rok na naszych drogach jest bezpieczniej.
W trakcie debaty Podsekretarz Stanu Zbigniew Rapciak poruszył także kwestię kształcenia młodego pokolenia w zakresie dobrych praktyk na drogach. - Wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej chcemy, aby w szkołach odbywały się zajęcia z wychowania komunikacyjnego oraz, aby każdy uczeń kończący podstawówkę posiadał kartę rowerową - powiedział wiceminister.
Źródło: www.mi.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?