Wicepremier Pawlak o rozwoju metropolii w Polsce

- Aglomeracja Górnośląska jest dobrym przykładem, że bez regulacji biurokratycznych można budować współpracę między samorządami - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Rozwój metropolitalny kluczem do przyszłości. Potencjał inwestycyjny Katowic i Metropolii Górnośląskiej". Spotkanie odbyło się 12 czerwca br. w Katowicach.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że współpraca między jednostkami samorządu terytorialnego powinna opierać się na praktycznych potrzebach i możliwościach. - Jeżeli jest zgodne współdziałanie, to nawet bez regulacji ustawowych, można wspólnie zwiększyć silę i dynamikę regionu - dodał.

Porady prawne

Według wicepremiera Pawlaka na Górnym Śląsku samorządy o różnej wielkości potrafiły połączyć swoje wysiłki, żeby zbudować bardzo dynamiczną metropolię. - W dzisiejszych realiach powinniśmy mówić o systemie sieciowym, o rozwiązaniach, które premiują zrównoważony rozwój - podkreślił wicepremier.

Przypomniał, że ostatni Raport OECD nt. stanu polskiej gospodarki zwrócił uwagę na bariery biurokratyczne i administracyjne. - Ich usuwaniem powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności. Jest to ważne również dla rozwoju metropolii - zaznaczył wicepremier Pawlak.

Oprócz wiceministra Waldemara Pawlaka w konferencji udział wzięli: Piotr Uszok - prezydent Katowic, Monika Pilarska - dyrektor regionalny Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Jan Olbrycht - poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek - poseł do Parlamentu Europejskiego.

Celem konferencji pt. „Rozwój metropolitalny kluczem do przyszłości. Potencjał inwestycyjny Katowic i Metropolii Górnośląskiej" było przedyskutowanie ekonomicznych i społecznych aspektów rozwoju metropolitalnego w kontekście utworzonego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki, www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika