Wielka Brytania oraz Łotwa o zmianach klimatu
16 października w Rydze odbyła się konferencja „Climate Change: Everybody's Business" zorganizowana przez Łotewską Konfederację Pracodawców oraz Ambasadą Brytyjską w Rydze. Na konferencji przedstawiciele łotewskiej oraz brytyjskiej administracji i biznesu przedstawili swoje stanowiska na temat unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.
Brytyjscy przedsiębiorcy oraz administracja są przekonani o konieczności podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu dlatego prezentują wspólne stanowisko popierające działania Unii Europejskiej w zakresie pakietu klimatyczno-energetycznego, w tym również rewizji dyrektywy o europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji (ETS). W dyskusjach nad dyrektywą ETS Wielka Brytania mocna wspiera Komisję Europejską, która stawia Unię Europejską w pozycji lidera walki z ociepleniem klimatu na forum globalnym. Przedstawiciele brytyjskiej administracji oraz biznesu przekonywali w trakcie konferencji, że podjęcie inwestycji na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych jest stymulatorem rozwoju wielu branż przemysłowych i usługowych, i nie stanowi zagrożenia dla biznesu (prezentacja w załączeniu).
Podobne stanowisko choć mniej radykalne ma administracja łotewska, która również wspierana jest w tym obszarze przez biznes. Łotwa popiera działania Unii Europejskiej w zakresie wprowadzenia w życie postanowień pakietu klimatyczno-energetycznego. Należy jednak podkreślić, że obciążenia związane z wdrożeniem pakietu będą dla Łotwy nieporównywalnie niższe niż dla Polski. W 2005 roku Łotwa wyemitowała 23,8 mln ton dwutlenku węgla, podczas gdy emisji dwutlenku węgla w Polsce w tym samym czasie wyniosła ok. 326 mln ton. Co więcej ok. 40% energii na Łotwie pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Stąd też wdrożenie pakietu klimatycznego na Łotwie nie budzi dużych kontrowersji, choć łotewscy przedsiębiorcy podnoszą kwestię wpływu pakietu na ich konkurencyjność.
Na konferencji obecna była Agata Drewniak ekspert PKPP Lewiatan, która brała udział w dyskusjach i mówiła o stanowisku przedstawicieli prywatnego biznesu na temat pakietu klimatycznego powołując się na manifest klimatyczny PKPP Lewiatan oraz o konieczności większego zaangażowania administracji oraz wszystkich interesariuszy w zagadnienia klimatyczne.
Prezentacja - Łotwa
Wielka Brytania - Biznes
Wielka Brytania - Carbon Trust
Przykład Nissana
Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?