Władze mediów zostaną wyłonione w konkursie
W radach nadzorczych mediów publicznych mają zasiąść osoby posiadające kompetencje w dziedzinie prawa, finansów oraz mediów.
Pierwsze czytanie poselskiej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji odbędzie się na jutrzejszym posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu. Opracowany przez Platformę Obywatelską dokument dąży do „odsunięcia gremiów politycznych od zarządzania mediami publicznymi”.
- Dotychczasową praktykę niejawnych ustaleń i powoływania rad nadzorczych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na mocy partyjnych parytetów zastępujemy jawnymi i otwartymi konkursami, przeprowadzanymi wśród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie akademickie – piszą posłowie w uzasadnieniu noweli.
Czterech z pośród siedmiu członków do rad nadzorczych w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu wskażą środowiska naukowe. Zostaną oni wyłonieni w konkursie. W radzie zasiądą ponadto trzy osoby wskazane przez ministerstwa: kultury, finansów i skarbu państwa.
Posłowie proponują także zmniejszenie składów regionalnych rad nadzorczych. W każdej z nich zasiądzie po pięciu członków. Trzech zostanie wyłonionych w drodze konkursu, po jednym wskaże resort kultury oraz skarbu państwa.
Mniejsze ma być ponadto gremium zasiadające w zarządach publicznych rozgłośni telewizyjnych i radiowych. Obecnie zarząd może liczyć do pięciu osób. Projekt ustawy zmniejsza tę liczbę do maksymalnie trzech osób. Nowela i tutaj zakłada procedurę konkursową.
W projekcie zastrzeżono, że kandydaci do rad nadzorczych muszą posiadać kompetencje w dziedzinie prawa, finansów oraz mediów. Wskażą ich uczelnie akademickie.
W zarządach zasiądą z kolei osoby z dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. Muszą one ponadto posiadać kompetencje w zakresie zarządzania.
Organizowaniem konkursów i powoływaniem członków rad nadzorczych i zarządu zajmie się KRRiT. Rada będzie mogła również podjąć decyzję o odwołaniu członka w trakcie kadencji, np. wtedy, gdy dopuści się on rażącego naruszenia prawa. W projekcie zastrzeżono, że odwołanie nie będzie możliwe w związku z działalnością programową.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?