Za co mandat na drodze osiedlowej?
Policjanci będą karać mandatem za przekroczenie prędkości na drodze wewnętrznej czy zajęcie pod blokiem lub supermarketem miejsca dla niepełnosprawnych - wynika z nowelizacji prawa drogowego.
Rządowy projekt, odświeżający prawo drogowe, przeszedł już pierwsze czytanie w Sejmie. Posłowie skierowali dokument do prac w komisji infrastruktury.
Nowela zakłada wprowadzenie przepisów ruchu drogowego na wybrane drogi wewnętrzne - położone w nowo utworzonych strefach ruchu.
Według projektu strefą ruchu będzie obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na której wjazdy i wyjazdy zostaną oznaczone znakami „strefa ruchu". Do dróg wewnętrznych należy zaliczyć natomiast wszystkie drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, których nie zliczono do żadnej z kategorii dróg publicznych.
Oznacza to, że strefy będą powstawać nie tylko na osiedlach, lecz obejmą również np. tereny przy supermarketach. W obrębie stref Policjanci i Strażnicy Miejscy będą mieli prawo ukarać za złamanie zasady pierwszeństwa przejazdu, przekroczenie dozwolonej prędkości czy zablokowanie ruchu ulicznego.
Projekt uwzględnia również postulowane przez organizacje społeczne propozycje, które pozwolą odholować na koszt właściciela pojazd pozostawiony na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.
Po wejściu przepisów w życie zaparkowanie na tzw. kopercie przed supermarketem czy na osiedlu będzie się wiązało z mandatem oraz opłatą za odholowanie auta.
Kara pieniężna i odholowanie będą egzekwowane również wtedy, gdy kierowca zaparkuje na miejscu oznaczonym znakiem "zakaz postoju", opatrzonego informacją o usunięciu pojazdu na koszt właściciela.
Obecnie zaparkowanie samochodu pod znakiem zakazu postoju na drodze osiedlowej nie stanowi podstawy do ukarania kierowcy mandatem.
Jeżeli służby zdecydują o „odstawieniu" samochodu na państwowy parking, a w międzyczasie pojawi się właściciel, to auto nie będzie odholowane. Właściciel pojazdu pokryje jednak koszty zorganizowania akcji holowniczej.
Projekt przewiduje również zmianę przepisów dotyczących przepadku pojazdów na rzecz Skarbu Państwa. Zaproponowano, by starosta mógł wystąpić do sądu z wnioskiem o przepadek auta już po 3 miesiącach. Aktualnie pojazd przechodzi na rzecz państwa wtedy, gdy nie został odebrany przez właściciela w ciągu 6 miesięcy od usunięcia z drogi.
Opłaty za odholowanie i parkowanie usuniętych pojazdów będą stanowiły dochód powiatu, a rada powiatu będzie corocznie ustalać wysokość tych opłat.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?