Zapalniczki muszą być zabezpieczone przed dziećmi

Od 11 marca 2008 roku na obszarze Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży zapalniczek, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń tak, aby małe dzieci (poniżej 4 lat) nie mogły samodzielnie uruchomić zapłonu, oraz zapalniczek, które ze względu na swój kształt (zwierzęta, samochody, mini telefony komórkowe, owoce itp.), wydawane dźwięki lub blask przy dotknięciu, mogą być postrzegane przez dzieci jako zabawki.

Corocznie w krajach UE odnotowuje się od 1500 do 1900 wypadków wśród dzieci, głównie poparzeń, spowodowanych zabawą zapalniczkami, z czego w 30-40 przypadkach ze skutkiem śmiertelnym.  Podobne statystyki w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii uległy obniżeniu nawet o 60%, gdy w 1994 roku wprowadzono tam zakaz sprzedaży zapalniczek bez zabezpieczeń i zapalniczek - gadżetów.

Porady prawne

Decyzja Komisji Europejskiej została przyjęta przez państwa członkowskie w lutym 2007 r., ale producenci i importerzy mieli rok czasu na wyprzedaż nagromadzonych zapasów. Obecnie władze w krajach członkowskich mają obowiązek zapewnienia przestrzegania przepisów Decyzji.

Europejskie organizacje konsumenckie zwracają uwagę, że Decyzja odnosi się do plastikowych zapalniczek jednorazowych i tanich zapalniczek metalowych, które stanowią 98 procent oferty rynkowej, a nie ma zastosowania do luksusowych zapalniczek do wielokrotnego napełniania i wyrażają nadzieję, że przy kolejnej rewizji przepisów, zapalniczki luksusowe zostaną również nimi objęte.

Źródło: www.federacja-konsumentow.org.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika