Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

To niebezpieczna polityka „dokręcania śruby”, ruch nieprzemyślany i być może niezgodny z konstytucją – twierdzą eksperci, którzy opiniowali nowe prawo do zgromadzeń.

Zmianę przepisów zaproponował Bronisław Komorowski. Projekt – który trafił już do Sejmu – od razu wzbudził kontrowersje.

Prezydent zaproponował w nim m.in., by zamaskowani nie mogli brać udziału w publicznych paradach, protestach czy wiecach.

Organizator takiego zgromadzenia musiałby powiadamiać gminę przed wyjściem na ulicę, że wśród uczestników mają być osoby, których rozpoznanie z powodu ubioru, zakrycia twarzy lub zmiany wyglądu nie jest możliwe. Tylko wtedy zasłonięcie twarzy ma ujść na sucho.

Jeśli organizator nie zgłosi uczestnictwa anonimowych – osoby, które będą chciały przyłączyć się do zgromadzenia z zasłonięta twarzą, nie będą mogły tego zrobić. Inaczej narażą się na sankcje karne. Grzywna może sięgnąć nawet 10 tys. złotych.

Przypominamy, że projekt prezydenta pojawił się zaraz po zamieszkach, do których doszło w zeszłym roku na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości.

Ograniczenie wolności, ekspresji wypowiedzi…

Kwestia zasłaniania twarzy roznieciła gorącą debatę, której efektem było wczorajsze spotkanie z posłami w Sejmie. W tzw. wysłuchaniu publicznym udział wzięli m.in. eksperci z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka czy przedstawiciele ze stowarzyszenia Panoptykon.

- Inicjatywa prezydenta to przejaw niebezpiecznej i krótkowzrocznej  polityki „dokręcania śruby” – twierdzi Katarzyna Szymielewicz z Panoptykon.

Według tej fundacji zasłanianie twarzy podczas zgromadzeń może służyć wielu celom. – Przede wszystkim może stanowić to formę ekspresji artystycznej, być wyrazem utożsamienia się z jakąś ideą, organizacją bądź ruchem, jak to miało podczas niedawnych protestów przeciwko ACTA – zwracali uwagę przedstawiciele stowarzyszenia już wcześniej, w opinii przesłanej do komisji sejmowych.

Twarze zasłaniać mogą również osoby obawiające się zwolnienia z pracy czy potępienia przez otoczenie, co ma duże znaczenie w przypadku tematów budzących społeczne kontrowersje.

- Nowe prawo ma być skierowane przeciwko ukrywającym swoją twarz przestępcom, tymczasem w praktyce uderzy ono w tych, który chcą swoje poglądy wyrażać pokojowo i zgodnie z prawem. Oni stracą narzędzie wyrażania ekspresji czy zachowania anonimowości. Natomiast osoby agresywne, stwarzające zagrożenie dla innych prawdopodobnie nie przejmą się nowymi ograniczeniami – uważa Panoptykon.

Zakaz dla anonimowych narusza konstytucję?

Krytycznie do zasłaniania twarzy podchodzi również Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Organizacja zwraca uwagę, że taka kwestia była już podejmowana przez Trybunał Konstytucyjny.

- Orzekł on o niezgodności z ustawą zasadniczą podobnie sformułowanego przepisu prawa o zgromadzeniach w zakresie, w jakim zakazywał on uczestnictwa w zgromadzeniach osobom, których wygląd zewnętrzny uniemożliwia ich identyfikację – przypomina fundacja.

Chodzi o orzeczenie z roku 2004 o sygnaturze Kp 1/04. – W świetle tego wyroku proponowana regulacja może zostać uznana za niekonstytucyjną – potwierdza w opinii do projektu dr hab. Krzysztof Skotnicki, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych.

Na temat ustawy wypowiedzieli sie również sędziowie. - Proponowane rozwiązania w nadmierny sposób ograniczają wolność organizowania i uczestniczenia w pokojowych zgromadzeniach, gwarantowaną przez art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - twierdzą członkowie stowarzyszenia Iustitia.

Takiej kary nie ma w kodeksie wykroczeń

Prezydencka nowela wprowadza również szereg sankcji – zarówno dla organizatorów jak i uczestników zgromadzeń. I tutaj też pojawiły się wątpliwości.

Zgodnie z projektem jeśli na zgromadzeniu pojawią się zamaskowani – a ich udziału nie zgłoszono wcześniej w gminie – organizator musi wyprosić ich ze zgromadzenia. Jeśli tego nie zrobi, narazi się na grzywnę. Odpowiedzialność przewodniczącego ma być stwierdzana na podstawie prawa wykroczeń.

- Nasz sprzeciw budzi określona w projekcie wysokość grzywny – do 7 tys. złotych. Kodeks wykroczeń stanowi, że wymierza się ją w wysokości od 20 złotych do 5 tys. złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej – zauważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Organizacja postuluje zatem dostosowanie wysokości grzywny do systemu kar określonych w kodeksie wykroczeń.

Zastrzeżenia budzą też kary, jakie projekt proponuje dla zasłaniających twarz uczestników. Według noweli jeśli zamaskowany nie posłucha przewodniczącego i nie opuści zgromadzenia, narazi się na 10 tys. złotych kary.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (18)

Amadeus

12.3.2012 19:7:55

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Cóż.. neototalitaryzm coraz bliżej. Powoli rodzi się światowy reżim, który będzie nas bronił przed nami samymi (choć wcale nie prosimy o to!). Znowu mamy wysyp takich, którzy wiedzą co jest "lepsze" dla kraju, kontynentu czy świata. Apage! :>

deko

12.3.2012 15:20:39

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

No to Bronek sobie nagrabiles!!!!!!!

Zbigniew Miśkiewi

11.3.2012 11:18:48

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Do Jack Mac Lase Tak, policjanci już są karani i będa w przyszłości za niezasłanienie twarzy podczas "pokojowych manifestacji" - jak dostaną kamieniem w gębą od takich jak..... no może nie ty.

Jack Mac Lase

9.3.2012 21:28:34

Ale przeciez to policjanci nagminnie na manifestacjach

zaslaniaja twarze. Oni tez beda karani?

Zbigniew Miśkiewi

9.3.2012 19:4:16

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Właśnie, walczysz o swoj prawa z zasłonięta twarzą? Wstyd ci że to robisz czy szukasz okazji do bijatyki? Dzisiaj ludzie wyciągają w telewizji i internecie njgorsze swoje brudy rodzinne byleby tylko inni ich widzieli i rozponawali, a tu na wiecach i stadionach wręcz odwrotnie. O co więc chodzi? Dlaczego sie chcesz ukryć? Czego i kogo sie tak boisz? Jeżeli policji, to może znów trzeba zmienić ustrój i wrócić do komuny? Przecież podobno mamy ustrój najlepszy z możliwych - demokrację. To o jaki jeszcze chcesz walczyć z zakrytą twarzą? I z kim, z przedstawicielami tej władzy o którą walczyli twoi rodzice i podobno tak bardzo cierpieli w komunie? A może chcesz sam wymierzać sobie i innym sprawiedliwość - bez policji, bez sądu, bez rządu, bez podatków, bez szkoły, bez wojska... - przynajmniej póki jesteś młody bo później to tobie i twoim dzieciom sprawiedliwość wymierzą młodsi zbuntowanie przeciw tobie. Opamiętaj się człowieku bo chyba sam nie bardzo wiesz czega chcesz.

Reksio

9.3.2012 17:57:55

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

@zeta - twoje poglądy są naiwne. Zapytam - dlaczego antyteroryści zasłaniają twarze? przecież działąją zgodnie z prawem. A dlaczego Ty nie piszesz pod swoim imieniem i nazwiskiem, tylko jesteś anonimowy? przecież w tej chwili nie łamiesz prawa. A dlaczego ktoś kto nie łamie prawa podczas demonstracji chce zachować anonimowość? Dlaczego człowiek, ma zabraniać lub nakazywać coś innemu człowiekowi? Godzimy się na pewne ogranicznenia oraz obowiązki, aby społeczeństwo mogło itnieć. Ale tylko wtedy kiedy jest to niezbędne do funkckonowania takiej dużej grupy ludzi. Takie zakazy jak ten są na wyrost, jeśli ktoś w czasie demonstracji łamie prawo, to policja powinna go aresztować i tyle, a nie prewencyjnie ograniczać prawa wszystkich obywateli.

zet

9.3.2012 15:3:30

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Jest to zastanawiające jak osoby które kiedyś uczestniczyły w walce o wolność, dziś po zajęciu wysoko eksponowanego stanowiska, obrócili się przeciwko tym który nadal walczą o swoje prawa. RÓWNE PRAWA DLA WSZYSTKICH !

zeta

9.3.2012 14:4:35

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Jak mówi powiedzenie "kiepskiej baletnicy to i rabek spódnicy" Ci, którzy działaja pokojowo nie zastanawiają się czym i jak zasłonić twarze tylko działają na rzecz swoich idei i to pokojowo (w Polsce naprawdę nie trzeba sie ukrywać za szalikiem zeby coś pokazać i dać innym do myślenia). Pozostali, którzy krytykują pomysł sankcjonowania ukrywania twarzy, zwłaszcza na zgromadzeniach pokojowych, podkreślam pokojowych, to w moim przekonaniu nie działacze a pieniacze, którzy wcale nie myślą o pokojowych akcjach a o "nawalankach" i chcą uniknąć konsekwencji gdy je prowokują czy wręcz czynnie uczestniczą. Pokojowo nastawieni ludzie nie podpalaja wozów transmisyjnych, nie rzucaja płytami chodnikowymi, nie podpalają samochodów itd., itp. Ja popieram pomysł zakazu i konsekwencji nie podporządkowania się.

Anonim

9.3.2012 11:37:6

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Problem z tym, ze jak Policja chce cie wsadzic za kratki to cie wsadzi. Jak nie zakryjesz twarzy to wiedza o tobie wszystko i zrobia co chca. Czy jestes winny czy nie. A kto mysli inaczej jest po prostu naiwny. Burka jest OK. Ale zaslanianie twarzy juz nie. Ja proponuje maski lekarskie. Bo tego przyczepic sie nie moga.

Reksio

9.3.2012 8:43:25

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Do osób które popierają te chorte pomysły. Zasłonięta twarz nikogo nie krzywdzi i nikomu nie szkodzi, to każdego osobista sprawa co robi ze swoją twarzą, czy ma na niej szalik - bo mu zimno, czy maskę - bo jest karnawał, czy po prostu chce inaczej wyglądać z jakiś powodów. Ten przepis ograniczałby nasze prawa i wolność, niewiele dając w zamian.

B

8.3.2012 22:18:12

"Nowe prawo ma być skierowane przeciwko ukrywającym swoją twarz przestępcom, tymczasem w praktyce uderzy ono w tych, który chcą swoje poglądy wyrażać pokojowo i zgodnie z prawem"

Problem w tym, że ktoś kto chce wyrażać swoje poglądy pokojowo nie musi zasłaniać twarzy.

Zbigniew Miśkiewi

8.3.2012 21:21:10

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Bardzo dobrze że wreszcie ktoś zmądrzał w rządzie i chce ukrócić bezprawie jakie panuje w coraz szerszym zakresie u nas i w krajach tzw. wolności. Bo coraz wiecej ludzi zaczyna mylić demokrację z anarchją. Nie wiedzą gdzie jest granica między wolnością a bezprawiem. Nie rozumieją że, by jakiś naród szedł do przodu musi być zdycyplinowany a nie ciotowaty. Gdyby chińczycy pozwolili swoim 1,5 mld obywateli na całkowitą swobodę byliby dzisiaj krajem wojen domowych i biedy a nie drugą potęgą gospodarczą świata. To kraje zachodniej Europy tracą dystans do Chin. To "demokratyczne" USA są w Chinach zadłużone a nie odwrotnie. To krajami "swobody i wolności" wstrząsają co trochę kryzysy i niepowodzenia. Nieograniczona niczym swoboda i zasada "róbta co chceta" to droga do zdziwaczenia, bezprawia i chaosu, a w tym kierunku zmierza cała zachodnia Europa. Czy mam powiedzieć "powodzenia" ?.

Stefan 80

8.3.2012 18:52:27

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Państwo policyjne przekształca się na naszych oczach w dyktaturę.Tak to jest jak komuniści reformują własny system. Nic dobrego z tego nie będzie......precz z różowymi.

loooll

8.3.2012 18:23:49

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Ci co głosowali na PO mogą sobie pogratulować. Sierpień 80? czy będą do nas strzelać? Już niosę drzwi na wypadek jakby mieli kogoś ponieść!

Wolny człowiek

8.3.2012 18:3:32

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

a JA SIĘ ZAPYTAM TEGO JAK TAM KUMOROWSKIEGO. jAK BYŁ NIBY W OPOZYCJI TO TEZ NIE WOLNO BYŁO ZASŁANIAC TWARZY. TYLKO CZEKAM JAK ZAKARZE NOSZENIA BRODY I WĄSÓW.

Tadeusz, Warszawa

8.3.2012 16:25:3

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Ale makijaż to też forma zasłaniania twarzy, wręcz fałszowania. Może w kolejnych latach interpretacja będzie zaostrzana (dzięki odpowiednio dobranym zdarzeniom - mniejsza o to jak spreparowanym) i będzie to karalne po dostrzeżeniu na jakiejś nieustawionej proletce czy innym nie-członku partii wewnętrznej.

Chodzacy PARAGRAF

8.3.2012 16:24:38

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Nalezy zwrocic uwage na to,ze od okresu upadku PRL-u kolejne RZADY w sposob jawny ograniczaja PRAWA OBYWATELSKIE ,tym sposobem umacniajac swoja pozycje i zabezpieczajac sie na przyszlosc,czego nie ma w innych krajach .Zamiast malymi kroczkami isc w strone DEMOKRACJI idziemy w przeciwnym kierunku to widac jak na dloni.Zamiast DEMOKRACJI rozwija sie lawinowo system NIEWOLNICTWA ( ograniczanie PRAW OBYWARELSKICH z roku na rok },prawo pecznieje,mnoza sie paragrafy i komu to jest potrzebne.Nie NARODOWI,ludziom tylko tym przy przyslowiowym KORYCIE,biznesmenom i mafii.Wystarczy popatrzec jak ONI zyja a jak przecietny POLAK.Ludzie ,NAROD dal sie zniewolic i nie reaguje na te zmiany nie zdajac sobie z tego sprawy czym to grozi w przyszlosci...

dziadborowy

8.3.2012 10:3:14

Re: Zasłonisz twarz na ulicy? Będą wysokie kary

Ciekawe jak sprawa zakrywania twarzy na zgromadzeniach jest uregulowana prawnie na Białorusi.

Pokaż wszystkie komentarze (18)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: